A várbéli helyszíneket bejáró egyórás vezetés része annak a programsorozatnak, mellyel Mindszenty József veszprémi püspöki időszakára emlékezik a főegyházmegye: a püspököt ugyanis 80 évvel ezelőtt, 1944-ben helyezték Veszprémbe.
XII. Piusz pápa 1944. március 2-án nevezte ki Mindszentyt a Veszprémi egyházmegye élére. A főpap aktívan belevetette magát a munkába, alig másfél éves hivatali ideje alatt az egyházmegye nagy részét bejárja, felkeresi a plébániákat, bérmál, kritikai észrevételeket fogalmaz meg. Mindeközben meg kell küzdenie azzal is, hogy a háborús fenyegetés közepette megóvja a püspökség épületeit és értékeit.
Ez év őszén, amikor már a front egyre közeledett, a székesfehérvári püspökkel és a pannonhalmi apáttal közösen memorandumot fogalmaztak meg, melyben követelték a harcok beszüntetését és tiltakoztak a zsidóüldözés ellen. E memorandumot Mindszenty személyesen vitte el a kormányhoz, tettével pedig kivívta a nyilas rezsim ellenszenvét: két héttel később letartóztatták. Rövid ideig a várbörtönben tartották fogva, majd a sopronkőhidai fegyházba szállították át, ahonnan – Apor Vilmos közbenjárására – Isteni Megváltó Leányai apácarend soproni kolostorába helyezték át házi őrizetbe. Négy hónappal később szabadult, Veszprémbe 1945. április 20-án tért vissza, itt azonban már csak rövid ideig maradhatott: szeptember 8-án esztergomi érsekké nevezte ki a pápa.
Mindszenty tehát csak rövid ideig tevékenykedett Veszprémben, hivatali idejének egy részét is kényszerű távollétben töltötte, ráadásul mindez egy olyan időszakban történt, amikor az ország és a város romba dőlt, nem pedig épült. Mindszenty szellemi öröksége ugyan a mai napig meghatározó Veszprémben, de keze nyomát nemigen fedezhetjük fel úgy, mint ahogy Padányi vagy Hornig püspökök munkásságának kézzel fogható, materiális eredményeire rámutathatunk. Jobb híján hát a szerdai vezetett bejáráson meg kellett elégednünk azzal, amit a történelem ránk hagyott: hogy az egykori püspök lábnyomában járhattunk a székesegyházban, ahol misézett vagy a palotában, ahol élt.
És hogy hírt kaphattunk a munkáról, amit még ő kezdett el, de ma ér révbe: Bódi Mária Magdolna boldoggá avatásának előkészületeiről. A vértanú történetére Mindszenty figyelt fel, ő indította el az eljárást, aminek zárásaként jövő áprilisban boldoggá avathatják a fiatalon elhunyt lányt, pontosan fél évvel korábban, most szombaton tíz órakor pedig szentmisét rendeznek a főszékesegyházban a tiszteletére, amit Michael Wallace Banach memphisi címzetes érsek, Magyarország apostoli nunciusa mutat be.