Bár természetesen Magyarországon a legtöbben saját ingatlanra vágynak, ennek ellenére a lakosság tetemes része él időszakosan vagy életmódszerűen albérletben, elég csak a diákévekre gondolni, amikor megfelelő kollégiumi infrastruktúra hiányában rengeteg hallgató választja az albérletet.
A minden fontos dologra kitérő bérleti szerződés elkészítése csak az első lépés, viszont a közüzemi szolgáltatásokkal kapcsolatban akár havonta is felmerülhetnek problémák, főleg ha a helyzet jogilag nem kellően tisztázott. Ezért is érdemes hosszú távú bérlés esetén az OnlineKozmu közmű átírás ügyintézésére szakosodott felületén a bérlő felhasználóként való bejegyzését kezdeményezni.
Mikor kötelező a közművek átírása?
Főszabály szerint a közműveket minden esetben át kell íratni, amikor az ingatlan tulajdonosa változik adásvétel, ajándékozás vagy öröklés jogcímen, illetve ha valakinek a nevére friss haszonélvezeti jogot jegyeznek be az adott lakásra, irodára.
A bérbeadás nem tartozik az átírási kötelezettséggel járó esetek közé, viszont mind a bérlőnek, mind a bérbeadónak érdekében áll, hogy a fennálló viszonyokat a szolgáltatóknál is rögzítsék.
A mérőórák ebben az esetben a tulajdonos nevén maradnak, viszont a szolgáltatások felhasználója ettől kezdve a bérlő lesz, tehát a szolgáltatóktól hivatalosan ő veszi igénybe a szolgáltatást, és a számlák kiegyenlítésének terhe is őt terheli.
Ezzel a lépéssel a havi elszámolás kötelezettségét és az esetleges vitákat el lehet kerülni a felek között, hiszen ezek az ügyek nem a bérlő és a tulajdonos, hanem a bérlő és a szolgáltató között zajlanak.
A bejelentést a szolgáltatók felé a birtokbaadási jegyzőkönyv keletkezésétől számított 15 napon belül meg kell tenni, de bérlőként arra is érdemes figyelni, hogy kiköltözéskor ténylegesen lekerüljön a nevünkről a szerződés, hiszen a szolgáltató minket fog keresni minden vitás esetben, ugyanis a nemfizetést a bejegyzett felhasználón kéri számon.
A tulajdonos biztosítékai
Amikor egy ingatlan bérbeadásra kerül, és azt a szolgáltatók felé is bejelentik, akkor ennek eredményeként a szolgáltatási szerződésben a tulajdonos és a felhasználó két külön személy lesz.
A tulajdonosnak viszont érdemes állandó meghatalmazást kérni a bérlőtől a szerződés kezelésére, hiszen így nyomon tudja követni a bérlő befizetéseit, illetve nemfizetés esetén is intézkeni tud a kikapcsolás és a problémák halmozódásának elkerülése érdekében.
Online ez is könnyebb
A felhasználó módosítása a szolgáltatónál természetesen megtehető személyesen is, viszont ebben az ez esetben alkalmazkodni kell az ügyfélszolgálati irodák nyitvatartási rendjéhez, illetve minden szolgáltatónál külön kell eljárni, a folyamat bonyolult, a hibázás lehetősége pedig nagy, főleg ha az ember a türelemből is kifogy időközben.
A felhasználó-változást mindig érdemes szabályszerűen bejelenteni, amit legegyszerűbben interneten keresztül tehet meg, az OnlineKozmu felületén. Itt szakszerűen, gyorsan, és csoportosan gondoskodhat a közműszolgáltatási szerződések szükséges módosításáról.