A városokban zajló gyors urbanizáció az ökoszisztémákra és a biodiverzitásra is egyre nagyobb nyomást gyakorol, ugyanakkor a városi zöldterületek, például a parkok, kertek, zöldtetők és természetes élőhelyek rengeteg előnyt kínálnak az élővilágnak és az emberi egészségnek is. A városi ökoszisztémák védelme nem csupán a biodiverzitás, hanem az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és a lakosság életminőségének javítása érdekében is kulcsfontosságú.
A BiodiverCity projekt keretében, amelynek Veszprém is aktív résztvevője, a városok együtt dolgoznak a helyi közösségek bevonásával a biodiverzitás fenntartásán, természetalapú megoldások megtervezésén és a környezetbarát szemlélet elmélyítésén. Ennek eredménye Veszprém Integrált Cselekvési Terve, amely a város zöldfelület-stratégiájához és más releváns városi stratégiákhoz kapcsolódik, helyi és nemzetközi jó gyakorlatok figyelembevételével.
A keddi URBACT IV. Monitoring Bizottsági ülésen Veszprémben olyan központi témák kerültek napirendre, mint a program kapacitásépítési tevékenységei és a jelenleg futó együttműködési hálózatok. Kiemelt figyelmet kaptak a nyugat-balkáni országok bevonási lehetőségei, valamint az a pályázati kiírás, amely a sikeres jó gyakorlatok szélesebb körű elterjesztését célozza – ezek közül kedden kihirdették a nyerteseket is. A résztvevők emellett megismerkedtek Veszprém város megvalósult és folyamatban lévő URBACT projektjeivel, amelyek tovább erősítik a város zöld jövőért folytatott munkáját és a helyi közösségek bevonását a fenntarthatósági célok elérésébe.
A projekt során az URBACT helyi munkacsoport együttműködésében Veszprém vezető szerepet vállal az európai városokkal közös fejlesztési, ifjúsági és zöldítési programok terén, az Európai Települési Kezdeményezés keretein belül. Veszprém ezzel hozzájárul az EU Biodiverzitási Stratégiájának megvalósításához és bemutatja, hogy a közepes méretű városok is jelentős hatással lehetnek a fenntartható jövőre.