A délelőtti, válallkozóknak szervezett találkozón Kósa Lajos, az Országos Szövetkezeti Tanács elnöke mondott köszöntőt, aki örömmel vette tudomásul, hogy igencsak nagy az érdeklődés a szövetkezeti nyugdíjas foglalkoztatást népszerűsítő fórum iránt, ami társadalompolitikai céljai mellett gazdaságpolitikai lehetőségeket is magában foglal.
Az előzetes felmérésekből kiderült, hogy a 2,7 millió nyugdíjasból nyolcszázezer jelezte: ha lenne rá lehetőség, akkor valamilyen módon visszatérne a munka világába. A szövetkezet pont úgy működik, mint egy diákszövetkezet, mégis számos különbség fellelhető. A munkát vállalóknak nem csak a bevételük nő, de jó közösségbe kerülhetnek, stabilitást kapnak, hiszen személyre szabottan lehet adott mennyiségű munkát vállalni.
Kósa folytatta: mivel a nyugdíjasoknak több a szabadidejük, így bizonyára megbízható munkaerőnek számítanak, akik betartják az egyébként közösen kialakított szabályrendszert, ami a munka mennyiségét illeti. Vagyis senkinek sem kell napi nyolc órát dolgozni, ha éppen nem szeretne, sőt, minden nap sem kell – ezt teljes mértékben az egyén dönti el.
Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Veszprém Vármegyei Szervezetének elnöke Értékes erőforrás: Az idősebb generáció foglalkoztatása a munkaerő-piaci kihívások tükrében címmel tartott előadást. Mint elmondta, óriási lehetőség van a nyugdíjas foglalkoztatásban, de ahhoz, hogy ezt mélyebben lássuk, muszáj körbenézni, hogy mi történik a világban gazdasági értelemben. A foglalkoztatottak számát grafikai ábrákkal szemléltette, ahogy az időskorúak foglalkoztatására ható tényezőket is. Beszélt a baby-boomer generáció attitűdjéről és munkavállalói tapasztalataikról.
Nyugdíjasok a nyugdíjasok szemével
A "Senior munkavállalók foglalkoztatásának támogatása" című munkaerőpiaci programsorozat második rendezvényén az Agóra Kulturális Központban tartottak előadássorozatot, a „Nyugdíjasok a nyugdíjasok szemével” címen. Az esemény célja a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek bemutatása volt, amelyek lehetőséget biztosítanak az idősebb generáció számára, hogy rugalmas munkavégzés mellett aktívan részt vegyenek a munka világában. A szövetkezetek a közösségi formában végzett munkával nemcsak jövedelmet kínálnak, hanem a generációk közötti párbeszéd elősegítésében is fontos szerepet játszanak, hiszen a nyugdíjasok tudását és tapasztalatait a fiatalabb nemzedékeknek is átadhatják.
A rendezvényt Ovádi Péter országgyűlési képviselő nyitotta meg. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a nyugdíjas közösségek aktivitása és tudása kulcsszerepet játszhat Veszprém céljainak elérésében, különösen abban, hogy a város Európa sportrégiójává váljon.
"Az a tapasztalat, amellyel a szépkorúak rendelkeznek, felbecsülhetetlen érték. Azon nyugdíjasok, akik éreznek motivációt arra, hogy a tudásukat továbbadják, mindennemű támogatást megérdemelnek" – mutatott rá a képviselő a programsorozat fontosságára.
Az OFA Nonprofit Kft. által szakmailag koordinált program célja, hogy enyhítse a magyarországi munkaerőhiányt, és növelje a foglalkoztatottságot azáltal, hogy a szélesebb közönség megismerkedhet a nyugdíjas foglalkoztatás pozitív hatásaival. A KözÉSZ az eddigi gyakorlatorientált tapasztalatainak alapján szakértők bevonásával segíti a program megvalósítását, és hangsúlyozza a közérdekű nyugdíjas szövetkezeti forma előnyeit a nyugdíjas korosztály számára.