A Veszprém Megyei Diabetes Egyesület és az Alapítvány a Cukorbetegekért immáron harminc éve szervezi meg a diabetes világnapi rendezvényt Veszprémben, ahol nemcsak a cukorbetegek kaphattak hasznos információkat, hanem a szűrővizsgálatok révén azok is felmérhették állapotukat, akik – tudomásuk szerint – nem érintettek ebben a nehézségben.
Márpedig a nem diagnosztizált betegek száma magas lehet, mivel a magyarok sajnos továbbra is hanyagolják a rendszeres szűréseket. „Bizonyos szakaszában a korán felfedezett cukorbetegség még visszafordítható, de szűrés nélkül jó eséllyel már csak akkor vesszük észre, amikor már szövődményei is vannak” – hívta fel a figyelmet az évenkénti orvoslátogatások fontosságára Vass Margit, az Alapítvány a Cukorbetegekért kuratóriumi elnöke.
A szombati rendezvényen Porga Gyula polgármeser is köszöntötte az egybegyűlteket. A városvezető felhívta a figyelmet a kerek évfordulóra: harminc éve, 1994 óta rendezik meg ezt a napot Veszprémben. Ez a teljesítmény nem jöhetett volna létre a közösség nélkül, és fontos az is, hogy a betegségben érintettek is érezzék: közösséghez tartoznak, nincsenek egyedül a problémájukkal, mások is hasonló helyzetben vannak, és a közösségben egymást is segíthetik.
Ovádi Péter parlamenti képviselő egy pozitív példát osztott meg a hallgatóságával: Juhász Márk történetét mesélte el, aki cukorbetegként hat évvel ezelőtt, tizenhárom évesen azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a magyar futsal válogatott tagjává váljon. Mára sikerült megvalósítania az álmát. A képviselő szerint a tanulság az, hogy a kitartás és a küzdelem előre visz, a pozitív példák pedig erőt adnak megvívni a magunk harcát, ezért is fontosak azok a rendezvények, ahol van mód tapasztalatot cserélni és megismerkedni ezekkel az inspiráló példákkal.
A harmincéves jubileum kapcsán dr. Vándorfi Győző, a Vanderlich Egészségcentrum vezetője és a rendezvény egyik szervezője is megosztotta gondolatait az elmúlt három évtizedről. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az orvostudomány és a technológia hatalmas fejlődésen ment keresztül: míg a pályafutása kezdetén, a hetvenes években az egyes típusú cukorbetegek életkora negyven év volt, ma már ők is sokáig és jó minőségben élhetnek. Vándorfi szerint noha a statisztikák elszomorítóak, a valóságban igenis érezhető pozitív változás: egyre több olyan pácienssel találkozik, akik egészségtudatosak, odafigyelnek a táplálkozásra és a mozgásra.