2011 óta november 17-én ünneplik a koraszülöttek világnapját, amivel a koraszülött-mentésben és ellátásban résztvevők munkájára szeretnék felhívni a figyelmet világszerte. Veszprémben ezt az alkalmat arra használták fel, hogy a koraszülöttek és családjaik közös, ezúttal aggodalmaktól mentes élményeket szerezhessenek azokkal, akiknek a gyermekek az életüket köszönhetik.
Az idén tavasszal létrejött, a koraszülöttek fejlesztésével foglalkozó Bara-házban szombaton ünnepelhették először a koraszülöttek világnapját. Ezen a délutánon interaktív, zenés előadásra várták a családokat, ahol az Ovimuzsika Zenei Együttes és a Te Hangodat Ismerem Alapítvány képviselői teremtették meg a hangulatot.
A rendezvényt Sótonyi Mónika alpolgármester nyitotta meg, aki arra biztatta a családokat: keressék bátran a Bara-ház szakembereit, itt ugyanis példamutató szakmai munka folyik, és a gyerekek megkapják azt a segítséget, amivel a kortársaikkal együtt léphetnek előre az életben.
Vasárnap délután a Bébi Koraszülött Mentő Alapítvány szervezett ünnepséget a megyei kórházban. Az alapítvány az Országos Koraszülött Mentő Alapítvánnyal, a Csolnoky Ferenc Kórházzal és az Országos Mentőszolgálattal együttműködve 2002 októbere óta szervezi és végzi a beteg újszülöttek és koraszülöttek mentését.
A kórházi ünnepségen dr. Czinkotay Frigyes főigazgató köszönötte az egybegyűlteket, akik egyébként szép számmal jelentek meg, a negyedik emeleti folyosó zsúfolásig megtelt az érintett családokkal. A főigazgató hősöknek nevezte a gyerekeket, a szülőket és az ellátásban résztvevőket is, akik mindannyian keményen küzdöttek a nehéz időkben. Czinkotay a fejlődésre hívta fel a figyelmet: rámutatott, hogy a hetvenes években még a hazai gyermekhalandóság duplája volt az európai átlagnak, ez pedig dr. Kiszel János kitartó szervezőmunkájának köszönhetően változott meg: az ő irányításával szerveződött meg az országos PIC-hálózat és a koraszülöttmentés. A veszprémi csecsemő- és gyermekintenzív osztályon zajló munkát, a felszereltséget és az itt dolgozó szakembereket is világszínvonalúnak tartja a kórház főigazgatója.
Szintén a fejlődésre fűzte fel mondanivalóját dr. Tenk Tamás, a PIC részlegvezető főorvosa is, aki elárulta: ő maga is idejekorán látta meg a napvilágot, és édesanyjának háromnapos korában ott kellett őt hagynia a gyermekkórházban. Mint mondta, azóta, az elmúlt ötven évben nem változott a mutató: minden tizenegyedik gyerek koraszülöttként érkezik meg erre a világra. Sokat változott viszont a túlélési esély: akkoriban ezerből harminc újszülöttet vesztettünk el, mára ez a szám háromra csökkent. A főorvos méltatta a Bébi Koraszülött Mentő Alapítvány munkáját, akik az elmúlt huszonkét évben 2500 kisgyereket szállítottak a megfelelő ellátóhelyre, és mindegyikük élve meg is érkezett oda, ami rendkívüli statisztika. A doktor hozzátette: nemcsak a szakmai és technológiai fejlődés említésre méltó, hanem az is, hogy a kórház ma már 24 órás látogatási lehetőséggel, az édesanyák számára ingyenes szállással és étkezéssel teszik lehetővé azt, hogy a a családok együtt tölthessék ezeket a vészterhes időket.
Ovádi Péter parlamenti képviselő Szabó Éva főorvos munkásságát méltatta, aki 28 évvel ezelőtt megalapította a veszprémi PIC osztályt, és aki azóta is dolgozik annak fejlesztésén. A képviselő személyes kapcsolódását is megosztotta a megjelentekkel: beszámolta arról, milyen empátiával fogadták, amikor gyermekét az osztályon dolgozók gondjaira kellett bíznia, és hogy szülőként is meggyőződhetett róla: a kicsik a legjobb kezekben vannak itt.