Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Az autóakkumulátor túlmerülése: miért káros, hogyan előzhető meg?

2024. november 21. 15:03

Az akkumulátorok esetében sajnos számolni kell egy bizonyos élettartammal, ami a legnagyobb odafigyelés mellett is véges, hiszen a folyamatos merülési és töltési ciklusok előbb-utóbb elhasználják az akkukat. 

Az Akku-Elemnél forgalmazott autóakkuk rendkívül megbízhatóak és stabil teljesítményt képesek nyújtani, így esetükben nem kell aggódni a korai, váratlan meghibásodások miatt. A töltés és a tárolás, valamint a felhasználás körülményeire és módjára ugyanakkor érdemes figyelmet fordítani, annak érdekében, hogy a maximumot hozza ki a termékekből.

Mi idézi elő az akkumulátor túlmerülését?

Az indító akku túlmerüléséről akkor beszélhetünk, amikor az energiatároló hosszú időn keresztül teljesen lemerült állapotban marad, és a feszültség egy kritikus szint alá esik. Ezt követően hiába töltik fel az akkumulátort, a túlmerülés jelentős kapacitásveszteséget okozhat, illetve egyéb maradandó károsodások is felléphetnek, amik csökkentik a termék élettartamát.

Milyen következményei lehetnek a túlmerülésnek?

Túlmerülés esetében az akku belső szerkezete károsodhat, ez pedig visszafordíthatatlanul csökkenti annak élettartamát. A gyakori túlmerülés továbbá a kén-szulfát felhalmozódásához vezet, ami az ólom-savas akkumulátorokban súlyos károsodást okoz a lemezeken. Ez a jelenség megakadályozza a kémiai reakciók teljes és tökéletes végbemenetelét, ez pedig csökkenti az akkumulátor teljesítményét, kapacitását és hatékonyságát egyaránt.

A túlmerülés elkerülése

A túlmerülést tehát minden esetben el kell kerülni, amire számos lehetőség adódik. Az akkumulátor töltöttségi szintjét időről időre érdemes ellenőrizni, főleg abban az esetben, ha az autó huzamosabb ideig használaton kívül van. Ilyenkor is vannak bizonyos elektronikák a járműben, amik működnek, például a riasztóberendezés, ami ugyan nagyon lassan, de folyamatosan meríti az akkut. 

Amennyiben szabadtéren parkol az autó, kifejezetten hideg időben, akkor fokozottan oda kell figyelni az akkumulátorra, hiszen az gyorsabban merül az alacsony hőmérséklet miatt.

Ha az autó hónapokig teljesen használaton kívül van, ajánlott kiszerelni az akkumulátort, és száraz, szobahőmérsékletű, napfénytől védett helyen tárolni. A töltöttségi szintet ilyenkor is ellenőrizni kell időnként, és szükség esetén tölteni a készüléket.

Mi a teendő túlmerülés esetén?

Ha megtörtént a baj, és az indító akkumulátor feszültsége kritikus tartományba esett, akkor fokozott figyelmet kell fordítani a töltésre. Ilyenkor nem a legjobb megoldás hagyni, hogy az autó generátora töltse fel az akkut, hanem speciális akkumulátortöltőre van szükség, ami hatékonyan és kimondottan kíméletesen végzi el a feladatot. 

A modern töltők érzékelik az akku töltöttségi állapotát és annak megfelelő áramerősséget használnak, valamint védelmi mechanizmusokkal vannak ellátva, így biztosan nem tesznek kárt a készülékben. Érdemes beszerezni egy ilyen terméket, hiszen a használatával csökkenthetők a túlmerülés okozta károk.
 

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.