Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

1100 éve Európában, 20 éve az Unióban

2024. december 1. 13:20
Veszprémbe érkezett az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című programsorozat, ezen alkalomból a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltárában a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém vármegyei tartalmakkal kiegészített, Magyarul Európában című vándorkiállítását mutatták be, majd a megnyitót követően sor került Szászi József: Települési címerek Veszprém vármegyében – címerek, zászlók, pecsétek című tudományos előadására. A kiállításmegnyitón köszöntőt mondott Dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter.

Navracsics Tibor úgy fogalmazott, talán nincs is találóbb helyszín a szóban forgó kiállítás megnyitására, mint épp Veszprém, amely büszke mind a magyarságára, mind az európaiságára. Sőt, nem csak büszke, de ahogy a 2023-as év megmutatta, tenni is tud érte a város, úgy, hogy az újdonságot jelentsen mind az Európai Unió, mind pedig Magyarország számára.

Veszprém egy olyan hely, folytatta a miniszter, amely az egyik legrégebbi város Magyarországon, és noha vannak olyan városaink, amelyek akár a római korig visszavezetik történelmüket, s nekünk is vannak erre vonatkozó adataink, mégis azt mondhatjuk, hogy Veszprém elsősorban a mai értelemben vett Európához kötődik: a kereszténység, illetve azon kulturális kapcsolatrendszer révén, amely már az egyik első királyi, királynéi központnak annak idején kijárt, és amely miatt azt is mondhatjuk, hogy Veszprém nem csak az egyik legősibb magyar város, de tulajdonképpen már az előtt ismerte a kereszténységet, hogy megismerte volna a magyarságot.

Veszprémben az európai és a magyar kultúra találkozása különleges, a szóban forgó kiállítás ennek állít emléket és bizonyítékot, Navracsics Tibor bízik abban, hogy sokat megtekintik, hiszen rendkívül átfogó és tanulságos. A kiállítás december 4-ig, hétfő-szerda 8-16 óra között várja a látogatókat.

A megnyitó beszéd után Szászi József következett, Települési címerek Veszprém vármegyében – címerek, zászlók, pecsétek című tudományos előadásával, melynek egyik különlegessége az volt, hogy úgy beszélt többek között a címerek mibenlétéről, elkészítésének pontos szabályairól, hogy közben vármegyénkben tizenötöt ő maga készített.

1992-ben született az első címere, melyet otthonának, Szigligetnek alkotott. A heraldikát, vagyis a címertant autodidakta módon sajátította el, komoly szabályai vannak a címerek elkészítési módjának. Például nem lehet bennük árnyékolni, nem lehet benne térábrázolás, de például az sem mindegy, milyen színösszeállítást szerepeltetnek. Csak az tekinthető tehát címernek, amely a heraldika által meghatározott szabályok alapján született. A címer, pajzsra helyezett, mértani formákból, vagy stilizált képekből álló jelvény. Ha a zsűri elfogad egy címert, és hivatalos lesz, még utána is előfordul, hogy később hozzányúlnak, ráadásul szabálytalanul, figyelmen kívül hagyva a szerzői jogokat.

A történelmi kommunális heraldikában speciális címertípus a címeres pecsét. Az uralkodó által adományozott pecsétet az adománylevélen kiszínezték, így az címerként is funkcionált. Ez a címeres pecsét ötvözi a címer és a pecsét jellemzőit.

Szászi József rávilágított, hazánk jogrendje nem ismeri el a nemesi címereket, rangokat, viszont a történelmi nemesi családok címerei máig a családok tagjainak tulajdonát képezik, a felhasználásukhoz még települési címerek esetén is a tulajdonosok beleegyezése szükséges. Ennek hiányában címertörtést kell végrehajtani.

A mai magyar címerek színes jelképek, amelyek tulajdonosaik (különböző jogi személyek, önkormányzatok, mint az iskolák és egyesületek, egyházközségek, vallási felekezetek,) azonosítására szolgálnak. Szászi részletesen bemutatta vármegyénk jónéhány címerét, elmagyarázta, melyik milyen típusú, és hogy miért éppen az adott motívumokat ábrázolja. Egy címer elkészítéséhez mélyen ismerni kell az adott hely különlegességeit, történelmét, kultúráját.

Szabó Eszter
Vámosi Patrik
további cikkek
Veszprémben is megnyílt a szent kapu Veszprémi Érsekség Veszprémben is megnyílt a szent kapu Ferenc pápa szenteste megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, amivel kezdetét vette a 2025-ös jubileumi év. Az év végén, Szent Család vasárnapján Dr. Udvardy György veszprémi érsek pedig ünnepi szentmise keretében megnyitotta a szentévet a Veszprémi Főegyházmegye számára is. tegnap 21:55 Sulyok Tamás: Mindent a maga helyén – válasz Magyar Péternek közélet Sulyok Tamás: Mindent a maga helyén – válasz Magyar Péternek Magyar Péter, aki korábban több Facebook-bejegyzésben is indítványozta az előre hozott választásokat, legutóbbi posztjában ismét megszólította a köztársasági elnököt - aki ezúttal nem hagyta szó nélkül a politikus kijelentéseit, és szintén közösségi média posztban reagált. 2025. január 4. 18:48 „Nem vagyunk és nem is lehetünk pesszimisták!” közélet „Nem vagyunk és nem is lehetünk pesszimisták!” Újabb jelét adta Veszprém annak, amiről a politikai döntéshozók, intézményvezetők és a legnagyobb cégek irányítói az utóbbi időszakban már többször beszéltek. Habár 2025 még bőven tartalmaz bizonytalanságot, a stratégia, hogy Veszprém az idei évben is sikeres legyen már létezik. Mindez szombaton a város hagyományos újévköszöntő ünnepségén is megerősítést nyert, ahol a közös koccintás mellett még egy ünnepi eseményre is sor került, Rasovszky Kristófot a Pannon Egyetem díszpolgárává avatták. 2025. január 4. 17:53 Nagy Márton: Új csúcsminisztérium az új gazdaságpolitika érdekében gazdaságpolitika Nagy Márton: Új csúcsminisztérium az új gazdaságpolitika érdekében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pénteken jelentette be, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Pénzügyminisztérium összeolvad, ezzel egy új csúcsminisztérium jön létre, amely a magyar gazdaságpolitika megújulását szolgálja. 2025. január 4. 10:38

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.