A kétórás munkamegbeszélést követően sajtótájékoztatón ismertették a közös célokat. Az összefogás ötletgazdája, dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter elmondta: a három megyeszékhely polgármesterei, a vármegyei közgyűlések elnökei, a főispánok, a vármegyei kereskedelmi és iparkamarák elnökei, illetve a térség országgyűlési képviselői találkoztak egymással annak érdekében, hogy ez a régió a jövőben együtt lépjen fel fejlesztéspolitikai kérdésekben. Amennyiben képes és hajlandó összefogni, ez a térség olyan gazdasági erőforrássá válik, ami az ország egészét dinamizálhatja.
Navracsics szerint ehhez azonban szükséges pótolni az elmaradt infrastrukturális fejlesztéseket: korszerűsíteni a vasúti közlekedést; továbbvinni a nyolcas út gyorsforgalmúvá bővítését, a rá csatlakozó főutak biztonságát növelni; folytatni az M86-os utat, hogy Zalaegerszeg is elérhető legyen a fővárosból gyorsforgalmi úton; fejleszteni a sármelléki repülőteret. A miniszter szerint a szereplők elkötelezettek a közös munka iránt, ami révén a térség Burgenlanddal is felveheti a versenyt.
A csütörtöki megbeszélésen áttekintették azokat az adatokat, amelyekből kirajzolódik a jelenlegi helyzetkép – számolt be az első ülésről dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. Ő maga régóta vallja, hogy a városoknak ki kell lépniük a közigazgatási határaikon túlra, amikor fejlesztésekben gondolkodnak, meg kell jelennie az agglomerációs logikának, és annak a lehetőségnek, hogy az agglomerációkat összekapcsolják. A Versenyképes Járások Program jó eszközrendszert adhat ennek az összefogásnak a kiteljesedésére, de ehhez közös gondolkodásra, közös tervezésre, a fejlesztések összehangolására is szükség van.
A közös gondolkodásban nem elhanyagolható szempont, hogy a régió nem homogén. Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere mutatott rá arra a gyakori hibára, hogy a Nyugat-Dunántúlra egységes, fejlett térségként tekintünk, pedig például Győr-Moson-Sopron és Zala vármegyék között nagy különbség mutatkozik. A polgármester hangsúlyozta: a 21. században Európai léptékkel mérve a megyeszékhelyeink kisvárosok, akkor van esélyük versenyképesnek maradni, ha hálózatokban gondolkoznak, és efféle közös gondolkodás indult most el. Balaicz szerint együtt megtalálhatók azok a szinergiák, amelyek mentén városaink között kialakulhat egy gazdasági tengely.
Porga Gyula veszprémi polgármester arról beszélt, hogy az Európa Kulturális Fővárosa program megvalósításában már sikerült megtapasztalni, hogyan lehet 116 településsel közösen gondolkodni, közös értékek mentén cselekedni, ezt a felhalmozott tudást jól lehet majd hasznosítani a három megyeszékhely együttműködésében is. A polgármester azt is kiemelte, hogy Veszprémben elsősorban nem magyarországi, hanem európai versenytársakkal mérjük össze magunkat, és ebben a versenyben csak úgy lehet helytállni, ha közösen dolgozunk a céljainkért.
A Zalaegerszeg-Veszprém-Székesfehérvár tengely első találkozóján az aktuális helyzetet értékelték a térség döntéshozói. A következő találkozóra a tervek szerint január végén kerülhet sor, addigra elkészül egy munkaanyag, ami a közös tervezés alapjaként szolgálhat majd.