A gyümölcstermő növények ültetése az a tevékenység, ami több szempontból is megéri a fáradságot. Egyrészt hasznos, másrészt szó szerint gyümölcsöző. Amikor termőre fordulnak az elültetett növények, élvezhetjük a saját kertünk terméseinek a zamatát.
A gyümölcstermő növények botanikailag igen sokfélék lehetnek
A gyümölcstermő növények a Hanga Kertészet széles növénykínálatának a részét képezik. Mivel sokfélék, így érdemes őket csoportosítani vagy a termésük, vagy a testalakulásuk szerint.
Közös vonásuk is van, mégpedig az, hogy valamennyi idetartozó növény évelő, és a termésüket nyersen vagy feldolgozva fogyasztjuk el.
Amikor a testalakulás szerint kívánjuk csoportosítani őket, akkor a föld feletti részeiket vizsgáljuk. Jelentős tulajdonság a növény hajtásrendszerének az elhelyezkedése, a nagysága, a különböző növekedési sajátosságai. Ezek meghatározzák a térigényüket, a velük kapcsolatos fito- és agrotechnikai munkákat, illetve a betakarítás módját.
A gyümölcstermő növények két nagy csoportja
Ezek a növények lehetnek: fásszárúak vagy lágyszárúak – amelyeket további kisebb csoportokra lehet osztani. A fásszárúak közé tartoznak a fák (például ilyen a körte, az alma, a dió, stb.), illetve a cserjék (ilyen a birs, a köszméte) és a félcserjék (szeder, málna). Lágyszárú pedig például a szamóca.
A gyümölcsök jellege szerint is létezik csoportosítás:
- Almagyümölcsűek
- Csonthéjas
- Bogyós
Mikor ültessük el ezeket a növényeket?
Valamennyi gyümölcsfajunk ültethető ősszel és tavasszal is, de az ültetés legideálisabb időpontja a növényélettani sajátosságoktól is nagymértékben függ. Lényeges szempont ugyanis, hogy az adott faj mennyire érzékeny az átültetést követő stresszre, illetve az is, hogy mikor indul meg az új hajszálgyökerek fejlődése.
Tapasztalatok szerint a csonthéjasok és a fatermetű héjasok gyökérképződése ősszel nagyon vontatott, ami még, ha kedvezőtlen tényezőkkel is találkozik, akkor még inkább jelen van és fiziológiai kiszáradáshoz vezethet.
A téli fiziológiai kiszáradásra nagyon hajlamos az ősszel ültetett őszibarack, kajszi, dió, így ezen fajokat célszerű tavasszal ültetni. A bogyósoknál és az almatermésűeknél az őszi telepítés a kedvezőbb, ahogy a berkenyét és a bodzát is érdemesebb ősszel telepíteni. Ezekre a tanácsokra érdemes figyelni a sikeres ültetés érdekében.
Gyümölcstermő növényekből nincs hiány
Ki ne szeretné azokat a gyümölcsöket fogyasztani, ami a saját kertjében termett? Szerencsére nagyon sokféle gyümölcs megtermelhető hazánkban is. Nagyon közkedveltek a szőlők – a fehér, a vörös, a magnélküli.
De a gyümölcsfák ültetése is reneszánszát éli: meggy, cseresznye, kajszibarack, naspolya, mandula, szilva, birs, körte, alma, őszibarack, som, mogyoró. A bogyós gyümölcsök is ízletesek és egészségesek – a málna, a ribiszke, fekete berkenye, köszméte, josta, szeder.
Ültessen Ön is gyümölcstermő növényeket, és élvezze a saját termésű gyümölcsök zamatát!