Az Auschwitz I. koncentrációs tábort a náci Németország eredetileg a lengyel foglyok számára létesítette 1940-ben a Harmadik Birodalomhoz csatolt lengyel területen. A birkenaui lágert két évvel később építették meg a közelében.
Az auschwitz-birkenaui tábort 1945. január 27-én a Vörös Hadsereg I. ukrán frontjának katonái szabadították fel. Az auschwitzi múzeum szerint a felszabadítás előtt a nácik mintegy 1,1 millió embert gyilkoltak meg a táborkomplexumban, főként zsidókat, de lengyeleket, romákat, szovjet hadifoglyokat és más nemzetiségűeket is. A szovjet csapatok mintegy hétezer, végsőkig legyengült embert, többségükben nőket és gyerekeket találtak a helyen.
Auschwitzba 1944. május 15-től július 8-ig - kevesebb mint két hónap alatt - csaknem 440 ezer magyarországi zsidót deportáltak, ez lett megsemmisítésük fő színhelye. Legtöbbjüket - az auschwitzi múzeum adatai szerint 325-330 ezer embert - érkezésük után azonnal gázkamrában pusztították el, mintegy 25 ezer embert pedig a későbbi szelekciók során gyilkoltak meg.
Auschwitz felszabadításának 80. évfordulója alkalmából hétfő délután központi megemlékezést tartanak. A ceremónián több mint 50 túlélő vesz részt, valamint közel 60 ország magas rangú küldöttségei.
A vendégek között van Sulyok Tamás köztársasági elnök, III. Károly brit király, Emmanuel Macron francia elnök, Justin Trudeau kanadai kormányfő és Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke. Megérkezett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, aki lengyelországi látogatása során Macronnal és Costával is tárgyal. Az ukrajnai háború miatt Oroszországot "nem tájékoztatták" a megemlékezésről.
Navracsics: megmagyarázhatatlan, hogy Európa eltűrte a holokausztot
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a holokauszt nemzetközi emléknapján arról beszélt: a holokauszt a mindenkori európai civilizáció megmagyarázhatatlan, védhetetlen és vállalhatatlan mélypontja. Megmagyarázhatatlan, hogy a XIX. századi Európa optimizmusát, liberalizmusát és emancipációját hogyan válthatta fel a XX. század vérfürdője az első világháborúban, és ez a vérfürdő hogyan teremtette meg a tömegháború mellett a totalitárius ideológiákat és a totalitárius diktatúrákat, ahonnan egyenes út vezetett a holokauszthoz. A holokauszt nemcsak az európai zsidóság, de az egész civilizáció tragédiája. Megmagyarázhatatlan, hogy Európa, amely a kereszténység, a felvilágosodás kontinense, a XX. század közepén eltűrte a holokausztot.