Varga Béla harminc éven át, 1961-től 1991-ig vezette a könyvtárat. Mezőlakról származott, könyvtárosi pályafutását a békéscsabai körzeti könyvtárban kezdte, majd dolgozott Pápán, Balatonfüreden és Veszprémben. A megyeszékhelyre 1956-ban került, a könyvtár akkor még a múzeum épületében működött, és Varga Béla vezetése alatt, 1968-ban költözött mai helyére, az egykori püspöki jószágkormányzóság épületébe, és ekkor vette fel Eötvös Károly nevét.
Igazgatói munkássága során a könyvtár tudományos könyvtári besorolást kapott és szellemi műhelyként működött – Varga Béla egy időben az MTA Veszprémi Területi Bizottságának könyvtártudományi titkári feladatait is ellátta. Vezetésével alakították ki a szabadpolcos rendszert, jött létre a zenei részleg, a gyermekosztály és a helytörténeti részleg. Segítette a megyei közművelődési hálózat kiépülését, támogatta az iskolakönyvtárak megalakulását. Nagy hangsúlyt fektetett a munkatársak szakmai képzésére. 1991-es nyugdíjba vonulása után a helytörténet területén tette hasznossá magát. 15 Bakony-Balaton kalendáriumot szerkesztett és adott ki, illetve életrajzi lexikonokat szerkesztett a megye és a város jeles személyiségeinek élettörténeteit feldolgozva – ismertette az egykori intézményvezető munkásságának mérföldköveit Baranyai Tamás jelenlegi direktor.
A hétfői megemlékezésen Porga Gyula polgármester is jelen volt. A városvezető arról beszélt: fontos, hogy a város, és annak kisebb közösségei, intézményei is számon tartsák nagy személyiségeiket. Példa értékűnek nevezte, ahogyan az Eötvös Károly Könyvtár ápolja a kiemelkedő munkatársak, vezetők emlékét: az épület Komakút téri kapualjában emléktáblák hívják fel a látogatók figyelmét az intézmény nagy hatású karaktereire. Mostantól Varga Bélának is ilyen tábla állít emléket.
A tábla ünnepélyes felavatását követően a könyvtárban emlékkonferenciát rendeztek, ahol egykori munkatársai elevenítették fel a nagy hatású könyvtárigazgató személyét és munkásságát, valamint bemutatták a tiszteletére összeállított emlékkötetet is.