„Jelzőlámpa koalíciónak” hívták azt a kormányzatot, ami egy évvel a mandátuma lejárta előtt, tavaly ősszel megbukott Németországban. A szociáldemokraták (SPD), a szabaddemokraták (FDP) és a Zöldek arculata ugyanis a piros, sárga és zöld színeket adták vissza, ez viszont mit sem változtat azon, hogy a németek is úgy tartják, hogy történelmük egyik legrosszabb kormánya volt az Olaf Scholz vezette kabinet.
Ezt erősítette meg Dr. Gerhard Papke is kedden a veszprémi Mathias Corvinus Collegiumban, ahová azért érkezett a Magyar-Német Intézet vezetője, hogy a múlt vasárnapi német választások tükrén keresztül mutassa be az ország politikáját, társadalmát és leginkább megoldásra váró problémákat, amiket Magyarország sem tud partvonalon kívülről nézni csak, de hogy miért, az az előadás későbbi részében derült ki.
Az előadót először Csík Richárd, az MCC veszprémi kirendeltségének vezetője köszöntötte, aki magyarul viszonozta az üdvözlést, majd Ádám Éva Enikővel németül folyt a továbbiakban a beszélgetés, amin az MCC fiataljai mellett számos, a közélet iránt érdeklődő idősebb veszprémi is részt vett.
Valójában a jelzőlámpa koalíció rákos sejtje a Zöldek voltak, akik hiába voltak a szociáldemokraták mögött csak a második erő az összefogásban, befolyásukat jól mutatja, hogy két kulcsminisztériumot is ők vezettek, Robert Habeck a környezetvédelemért, Annalena Baerbock pedig a külügyért felelt. Előbbi politikus volt az, aki elérte, hogy az energiaválság kellős közepén bezárják az utolsó német atomerőművet is, ezzel a rezsiárak olyan magasságokba szöktek, hogy még a jóléti Németországban is megtörtént, hogy egyetemisták félbehagyták tanulmányaikat, mert nem tudták finanszírozni albérletüket egy nagyvárosban. A külügyminiszter migrációtámogató politikája pedig már-már az arcátlanság kategóriájába tartozott, hiszen az elbukott választás után, aminek központi témája volt a migráció – erre mindjárt részletesen kitérünk – még további repülőket küldött a Közel-Keletre, hogy hozzanak el az országba afgán és szír migránsokat.
„Amikor megalakul az új kormány és ők leköszönnek, az akkora ünnep lesz Németországban, mint amikor megnyertük a labdarúgó világbajnokságot.” – Mondta Gerhard Papke, aki a német politikát egészen belülről ismeri, hiszen sokáig aktívan politizált a szabaddemokrata FDP-ben, az Észak-Rajna-Vesztfália tartományi parlamentjében szóvivője és frakcióvezetője is volt a pártnak. Habár párttagsága a mai napig megvan, az aktív politikától már visszavonult és szakértőként tűnik fel időről időre a német és magyar médiában.
Pártja történelmi vereséget szenvedett az előre hozott választáson, Németországban, ahol hozzánk hasonlóan 5%-os a bejutási küszöb, az FDP csak 4,9%-ot kapott. A győztes a CDU/CSU konzervatív pártszövetség lett a maga 28,5%-ával, így Friedrich Merz készülhet a kancellári székbe, viszont ehhez szükség lesz majd az SPD-vel való koalíció kötésre is. Tehát hiába kaptak szintén rekordalacsony szavazatot a szociáldemokraták, az új német kormányban ők is ott lehetnek majd ismét minden bizonnyal.
Ennek az oka az AfD (Alternative für Deutschland) nevű, politikailag szélsőjobboldali párt előretörése, akik második erőként a szavazatok 20,5%-át szerezték meg. Gerhard Papke szemléltetésképpen megjegyezte, ez több, mint tízmillió német szavazatot jelent, tehát az AfD-re többen szavaztak, mint egész Magyarország lakossága. Adná magát, hogy a CDU/CSU a konzervatív erőteret egyesítve az AfD felé nyit a koalíciós tárgyalásokon, ettől viszont az első pillanattól kezdve elhatárolódtak.
„Az AfD körül egy tűzfal van a mai napig. Ezt, aki nem német, lehet, hogy nehezen érti meg, de a történelmünk tükrében sokan még mindig idegenkednek egy német szélsőjobboldali párttól.” – Mondta Gerhard Papke, aki szerint nagyon rosszat tesz a demokráciának az, ha a választók több, mint 20%-ának akaratát egyszerűen tárgyalás nélkül lesöprik az asztalról.
Ugyanakkor az AfD-nek is bizonyítania kell, hogy kormányzóképes párt. Ebben még sok munka vár rájuk. Sok függ attól is, hogy az új német koalíció működni fog-e. Ha Merz is megbukik, akkor azzal az AfD még nagyobb lendületet vehet.
Érdekes azt is megnézni, hogy hol és mik szavaztak főleg az AfD-re. A választási térképről látszik, hogy főleg fiatalok körében és főleg a régi NDK területén volt erős a párt.
A migráció kapcsán az AfD radikálisan elutasító, gyakorlatilag a német migrációs politikával szembeni harag emelte fel a pártot második erővé, viszont a kampányába Friedrich Merz is beemelte ezt a megkerülhetetlen kérdést Németországban. A megválasztott kancellár azt ígérte, hogy lezárja a határokat a migránsok előtt. Most az lesz a nagy kérdés, hogy ezt be is tartja-e, mert ha nem, az újabb koalíciós válsághoz vezethet majd, mondta Gerhard Papke, ugyanakkor hozzátette, hogy a németek türelmesebbek a magyaroknál. Nálunk, ha nem tetszik a kormány, azt a választók elsöprik, Németországban ez jóval lassabb folyamat.
„Tíz évvel a német határok megnyitása után be kell vallani, hogy Orbán Viktornak igaza volt. Önök itt el sem tudják képzelni, hogy mekkora biztonságban vannak az országukban. Én, ha este nyolc óra után szállok metróra Berlinben, akkor kétszer körülnézek, hogy kik vannak mellettem. A feleségem pedig ilyenkor már nem is utazik egyedül. A migránsok soha nem lesznek németek, helyette hetente terrorcselekményeket követnek el.”
Az ukrajnai háború szintén markánsan tematizálta a kampányt. Három év alatt Európának nem sikerült megoldania ezt a konfliktust, emelte ki Papke, aki hozzátette, hogy a magyar gondolat itt is okosabb volt a német vezetésnél, hiszen ők a harcok kezdete óta kizárólag a béke mellett állnak ki.
„Magyarország olyan most, mint Németország volt tíz évvel ezelőtt. Nem véletlen, hogy sok német nyugdíjas dönt úgy, hogy átköltözik ide, ahol biztonságban élhet. Azt máig nem felejtette el senki nálunk, hogy a magyarok mennyit tettek az újraegyesítésért. Az önök országa mindig meg volt becsülve nálunk. Az, hogy ez az utóbbi megváltozott kizárólag a Zöldek politikusainak a műve. Ők építik a falat az AfD körül is, ők démonizálják őket és ők azok, akik Magyarországot is rendszeresen bírálják, holott önöknek sok kérdésben igazuk van. Meg kéne hallgatni a magyarokat. Én ezt hirdetem Németországban is, szembe menve a baloldali hangokkal.”
Fotók: Pesthy Márton