Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 2. Áron
2025. április 2. Áron

Téren és időn át négy évtized alkotói munkájában

2025. március 1. 22:19
Négy évtized művészeti eredményeit öleli át a Művészetek Háza legújabb kamaratárlata, amelyen a Munkácsy-díjas Hajdú László képeiből válogattak, a tárlat címe illusztrisan: Tér és időn át.

Összesen huszonnyolc kép érkezett Veszprémbe a Vass Gyűjtemény – Modern képtár két kiállítóterébe is, egy részüket maga a művész, Hajdú László kölcsönözte Veszprémnek, a többi képet pedig Vass László műgyűjtő bocsátotta a veszprémi kortárs művészeteket bemutató intézmény részére.

A szombati megnyitón Hajdú László személyesen is részt vett, aki már közel ötven éve él és alkot Szentendrén, a Duna-parti művésztelepen. Stílusát, ahogy Hegyeshalmi László, a Művészetek Háza nyugalmazott igazgatója megfogalmazta a köszöntőjében, főleg a racionalitás és szenzitív látásmód jellemzi, ezt a különböző geometrikus, nonfiguratív alkotásain keresztül közvetíti.

Hegyeshalmi LászlóHegyeshalmi László

A tárlatnak több érdekessége is van, ezek közül csak az egyik az, hogy kiválóan rezonál, már-már párbeszédet folytat az ott kiállított többi kortárs alkotással. Hajdú László műveit megtekintve egy négy évtizedes életmű folyamatos alakulása figyelhető meg, ahol a különböző alkotói korszakok úgy váltják egymást, hogy közben az alkotó stílusa hű marad a kezdeti formákhoz, csupán a színek és a vonalak formái változnak. A legkorábbi festmény 1986-ban született, a legfiatalabb pedig 2015-ben azok közül, amik Veszprémbe érkeztek.

Hajdú László (balra), mellette Vass LászlóHajdú László (balra), mellette Vass László

A megnyitón Grászli Bernadett, az intézmény mostani igazgatója hívta fel a figyelmünket arra, milyen jól megfigyelhető az alkotásokon keresztül a nyolcvanas évek felszabadult művészi vibrálása, majd ez hogyan finomodik a kilencvenes és kétezres években.

A Munkácsy-díjas festőművész 1957-63 között végezte el a Képzőművészeti Főiskolát, ahol Kádár György és Domanovszky Endre mellett Barcsay Jenő tanítványa volt. 1969 óta él a Szentendrei Művésztelepen. Alapító tagja a Szentendrei Grafikai Műhelynek és az Artéria Galéria Kulturális Egyesületnek. Geometrikus absztrakt képei pontokból, vonalakból építkeznek. Tárgynélküli festőnek vallja magát, akit elsősorban a tér leképezése foglalkoztat. Képfelületein a sűrűn rovátkolt ívek vagy diagonálisan futó vonalhálók dinamikus kompozíciókat eredményeznek. A mértani formák néhol építészeti elemek asszociációit is hordozzák, a bemetszésekkel és applikációkkal gazdagított felületek térobjektekké alakulnak. Műalkotásai többek között megtalálhatóak a Magyar Nemzeti Galériában, a Ferenczy Múzeumban, a Paksi Képtárban, a győri Kolozsváry - gyűjteményben és Modern Képtár - Vass László Gyűjtemény kollekciójában.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
szalai csaba
szalai csaba
szalai csaba
Szalai Csaba

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.