Immár hagyománynak számít, hogy a Panteonban minden év augusztus huszadika előtt egy emléktáblát helyeznek ki valamely veszprémi vagy Veszprémhez kötődő, a városért sokat tett személyek emlékére. Tegnap délután a tizennyolcadik században élt öt művész tiszteletére avattak emlékoszlopot, a Tűztorony udvarán.
Az emlékjelet Raffay Béla szobrászművész alkotta. A kezdeményezést régóta támogatja az önkormányzat, így a köszöntő beszédet is Péterné Rózsa Mária, kulturális, turisztikai és vallásügyi bizottság elnöke mondta. Felhívta a figyelmet miért is fontos a veszprémiek számára a Panteon, a hely, ahol büszkén emlékezhetünk tehetséges elődeinkre. A tanácsnok asszony felsorolta az öt művészt is – Gabránszky István ötvöst, Anteszner József képírót, Ethey István könyvkötőt, Tiethart József kőművest és a székesegyház eleddig névtelen orgonistáját – akik tiszteletére az emlékjel készült.
Péterné Rózsa Mária és Raffay Béla
Az avatóbeszédet Lichtneckert András főlevéltáros tartotta, aki visszavezette a közönséget a tizenhetedik századi Veszprémbe, ahol a század közepétől óriási fejlődés indult meg, ekkor alakult ki a ma ismert városkép. Az akkori művészek és céhmesterek nem számítottak híres embereknek – ezen négy személy nevét is egy telekkönyvből ismerjük – ám megérdemlik a tiszteletet, névtelenül is sokat tettek városunkért.
Az esemény zárásaként megkoszorúzták az emlékoszlopot