Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

NOB-elnökválasztás: Kirsty Coventry az új elnök

2025. március 20. 20:13 // Forrás: MTI
A zimbabwei Kirsty Coventryt választották meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökének a szervezet 144. kongresszusán, csütörtökön a görögországi Costa Navarinóban.

A 200 méteres hátúszás 2004-es és 2008-as ötkarikás bajnoka, Zimbabwe sportminisztere - aki egyedüli nőként indult a választáson - Thomas Bachot váltja a poszton.

A német sportvezető 2013 óta irányítja az ötkarikás szervezetet, mandátuma június 23-án jár le. Bachot szerdán közfelkiáltással tiszteletbeli elnöknek választották, amely titulus élete végéig megilleti.

"Remélhetőleg nagyon büszkék lesznek a döntésükre, most pedig kezdődik a közös munka" - jelentette ki rövid beszédében a 41 éves új elnök, aki június 24-én kezdi a munkát, és a NOB szabályzata szerint az első megbízatása nyolc évre szól, majd egy újabb - egyben végső - négyéves időszakra újraválasztható.

Kirsty Coventry olimpiai és világbajnok zimbabwei úszó, sportminiszter beszédet mond, miután megválasztották a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökének a szervezet 144. kongresszusán a görögországi Costa Navarinóban 2025. március 20-án. Kirsty Coventry a NOB történetének tizedik elnöke, Bach mandátuma június 23-án jár le. MTI/AP/Thanászisz SztavrakiszKirsty Coventry olimpiai és világbajnok zimbabwei úszó, sportminiszter beszédet mond, miután megválasztották a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökének a szervezet 144. kongresszusán a görögországi Costa Navarinóban 2025. március 20-án. Kirsty Coventry a NOB történetének tizedik elnöke, Bach mandátuma június 23-án jár le. MTI/AP/Thanászisz Sztavrakisz

Kirsty Coventry korábban a sportolói bizottság elnökeként és a 2032-es nyári játékokat koordináló testület vezetőjeként is tevékenykedett a NOB-ban. Ő a NOB 131 éves történetének első női és első afrikai vezetője, és mindössze egy fordulóra volt szüksége a tisztség megszerzéséhez, miután csaknem száz NOB-tag szavazott rá.

Az új elnök első sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a győzelme azt jelenti, hogy a NOB tagsága valóban globális.

"Ez erős jel, hogy első nőként és első afrikaiként vezethetem a NOB-ot" - jelentette ki hozzátéve: a mai világban az ötkarikás játékokon keresztül lehet bemutatni az emberiség jó oldalát, valamint az olimpiai mozgalomhoz kapcsolódó értékeket.

Coventry kitért arra, hogy a szavazáson indult hat riválisát, valamint az egész ötkarikás sportmozgalmat szeretné összehozni.

"Egységesnek kell lennünk, és együtt kell működnünk. Lehet, hogy nem mindig értünk egyet, de tudnunk kell összefogni a mozgalom fejlesztéséért. Annyi jó ötlet és eszmecsere volt az elmúlt hat hónapban."

Hozzáfűzte: le fog ülni Thomas Bachhal, mivel van néhány hónap az átadás-átvételre.

A frissen megválasztott vezető szerint együtt kell eldönteniük, pontosan merre lépjenek a jövőben, mi az, amire az első fél évben összpontosítani szeretnének.

"Van néhány ötletem, de a kampányom egyik része az volt, hogy meghallgattam a NOB-tagokat, mit mondanak, és hogyan akarunk együtt haladni" - fogalmazott.

Az elnöki posztra heten pályáztak, Coventry mellett a spanyol Juan Antonio Samaranch, a NOB mostani alelnöke - aki 28 szavazattal lett a második -, Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség brit elnöke, Vatanabe Morinari, a Nemzetközi Tornaszövetség japán elnöke, Fejszal al-Husszein jordán herceg, David Lappartient, a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) francia elnöke és Johan Eliasch, a Nemzetközi Sí és Hódeszka Szövetség (FIS) svéd-brit elnöke.

Az előzetes várakozás alapján Coe számított esélyesnek, neki be kellett érnie nyolc szavazattal, így lett harmadik. A fennmaradó 12 szavazaton osztozott a többi négy kandidáló.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
további cikkek
thumb_213352_default_big
thumb_213352_default_big
thumb_213352_default_big
NOB-elnökválasztás - Gyulay Zsolt: meglepetés, de mégsem az Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint meglepetés, de valójában mégsem az, hogy a zimbabwei Kirsty Coventryt választották meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökének a szervezet 144. kongresszusán, csütörtökön a görögországi Costa Navarinóban. 2025. március 20. 20:17
08287431
08287431
08287431
Los Angeles 2028: az ökölvívás az olimpiai programban marad A 2028-as Los Angeles-i játékokon is az olimpiai program része lesz az ökölvívás. 2025. március 20. 13:45
bach-thomas-thumbnail_f8f49c301be0639ce0c7761e8c01767e
bach-thomas-thumbnail_f8f49c301be0639ce0c7761e8c01767e
bach-thomas-thumbnail_f8f49c301be0639ce0c7761e8c01767e
NOB-elnökválasztás: heten pályáznak Bach posztjára Heten pályáznak Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) leköszönő elnökének posztjára, a választásra csütörtökön kerül sor. A Nemzeti Sportrádió Hazafutás című műsorában mind a hét jelölt ismertette elképzeléseit, terveit. 2025. március 19. 11:35
drsa_notext
drsa_notext
drsa_notext
Schmidt Ádám: a magyar sport erejében benne van a tíz olimpiai arany A magyar sport erejében benne van a tíz olimpiai aranyérem megszerzése Los Angelesben 2028-ban - többek között erről beszélt Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár az m4sport.hu-nak adott interjúban. 2025. február 19. 18:23

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.