Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Kétpercenként diagnosztizálnak valakit leprával: most Veszprém is segíthet!

2025. április 5. 15:01
Április 12-én, szombaton 10 órakor a veszprémi Kolostorok és Kertekben jótékonysági futást illetve sétát rendeznek a leprabeteg gyermekekért. A nevezési díjjal támogathatjuk őket. Neked a cél – neki a kezdet, így hangzik a rendezvény mottója, melynek részleteiről a szervezet igazgatója, Riskóné Fazekas Márta mesélt. Szóba jött a lepra kezelésének lehetősége, előfordulása, és az is, hogy még mindig rengeteg tévhit kering a szóban forgó betegséggel kapcsolatban.

A Lepramisszió – Magyarország egy nemzetközi hálózat része, mely a világon sokmillió leprás beteget gyógyít, oktat, vagy éppen munkához segíti az embereket. Céljuk, hogy a leprabetegek meggyógyuljanak és boldog életet éljenek, mi több, hogy a leprabetegség végleg eltűnjön az emberiség történetéből.

Riskóné Fazekas Márta rávilágított, minden második percben diagnosztizálnak egy embert leprával, köztük minden ötödik gyermek: „A legtöbbjük megrokkan, maradandó károsodásokat szenved, sokaknak már a diagnosztizálás pillanatában károsodásai vannak, miközben ennek a betegségnek már nem is szabadna léteznie. Megfelelő gyógyszerekkel kezelhető, illetve tiszta ivóvízzel és egészséges körülményekkel megelőzhető. A megelőzésre tehát nagy hangsúlyt fordítunk, az adott falu tiszta vizének biztosításával, ha pedig mégis megbetegszenek, s megrokkannak a gyerekek, gyógyászati segédeszközökkel támogatjuk őket. A veszprémi jótékonysági futás nevezési díja tizenhatéves korig 3000 forint, míg fölötte 5000 forint. Egy nevezési díjból már például egy gyógycipővel tudjuk segíteni a rászorulókat.”.

Mintegy kb. 3 millió azoknak az embertársainknak a száma jelenleg, akik bár már meggyógyultak a gyógyszerek segítségével, de maradandó károsodással, fogyatékkal kell leélniük hátralévő életüket. A tudatlanságból eredő félelem, megbélyegzés és kirekesztés több fájdalmat okoz, mint maga a betegség. Emiatt sokan nem is mernek orvoshoz fordulni betegségükkel. A Lepramisszió által meggyógyított leprabetegek 12%-ának esetében elkerülhető lett volna a maradandó rokkantság, ha időben orvoshoz fordulnak és megkapják a gyógyszeres kezelést és gondoskodást!

Az igazgató elmondta, az adományok természetesen minden esetben célba érnek, Bangladesben, Indiában, Mianmarban és Kongóban konkrét vállalásokat teljesítenek. Nem véletlen, hogy Veszprémben is a mozgás köré szervezték az eseményt, hiszen az igazgató szerint olykor hajlamosak vagyunk természetesnek venni, hogy képesek vagyunk sétálni, futni, biciklizni, s nem tudjuk elképzelni, hogy egy bakteriális fertőzés miatt valaki milyen helyzetbe kerülhet a világ némely pontján, ahol a lepra a mai napig mindennapos jelenség: „A séta és a futás talán éppen ennek a kontrasztja, ilyenkor gondoljunk azokra, akiknek az életük is megváltozhat attól, ha kapnak egy szandált. 

Világszinten elég sok tévhit kering a lepráról, ahol pedig jelen van, ott megbélyegzéssel, kirekesztéssel társul a betegség.

Tűrhetetlen, hogy még ma is minden második percben van egy újabb diagnózis. A civilizált társadalmakban, például, ahol az adományokat gyűjtjük, a Nemzetközi Lepramisszió tizenhat országában még ma is felteszik nekünk a kérdést, hogy ez a betegség egyáltalán létezik-e még. Sok felvilágosító munkával próbáljuk eljuttatni a valódi tényeket, hogy meghallja mindenki, milyen egyszerű eszközökkel lehet adni, segíteni. A mottónk a következő: „Ők nem tehetnek róla! Mi tehetünk értük! Segíts te is! Emberéletek változhatnak meg általa!”.

A veszprémi rendezvényről és a témáról itt olvashat többet.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
további cikkek
Demjan_1fc65a45
Demjan_1fc65a45
Demjan_1fc65a45
Növekvő ügyszám, széles iparági spektrum – jól halad a Demján Sándor Tőkeprogram Rövid idő alatt látványos előrelépést ért el a Demján Sándor Tőkeprogram (DST): már 29 kis- és középvállalkozás kapott pozitív befektetési döntést, csaknem 6 milliárd Ft értékben. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által alapított MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. segítségével a program célja az, hogy tőkebevonással támogassa a fejlődni vágyó magyar cégek növekedését. A program iránti érdeklődés kiemelkedő – a honlapon www.demjantokeprogram.hu elérhető digitális előszűrésnek köszönhetően néhány perc alatt eldől, hogy egy vállalkozás megfelel-e az alapkritériumoknak. tegnap 17:10
Balaton-Vasut-Mav-Fonyod-Badacsony-Vonatmenetrend-CsodalatosBalaton
Balaton-Vasut-Mav-Fonyod-Badacsony-Vonatmenetrend-CsodalatosBalaton
Balaton-Vasut-Mav-Fonyod-Badacsony-Vonatmenetrend-CsodalatosBalaton
Szombaton lép életbe a MÁV nyári, főszezoni menetrendje A vakáció első napjától, szombattól nyári menetrendre vált a MÁV-csoport: a turisztikai célpontok irányába sűrűbb indulással és nagyobb kapacitásokkal közlekednek a vonat- és buszjáratok – közölte a MÁV pénteken. tegnap 13:30
Balaton-strand-MTI-1
Balaton-strand-MTI-1
Balaton-strand-MTI-1
A Balaton lesz a nyár slágere a magyar utazók körében Siófok vezeti a Szallas.hu 2025-ös nyári időszakra szóló belföldi foglalási toplistáját, közel két és félszer annyi foglalással, mint a második helyezett Budapest. A Balaton térsége a legkeresettebb régió, a foglalások harmadával, a szállástípusok közül pedig az apartman legkelendőbb - közölte a Szallas.hu portál az MTI-vel pénteken. tegnap 10:43

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.