A fesztiválok ősatyjának a legtöbben Woodstockot tartják. 1969. augusztus 15-én közel félmillió fiatal amerikai gyűlt össze, érdekes módon nem is a névadó Woodstock városban, hanem a tőle körülbelül 100 kilométerre fekvő White Lake-ben. Sokak szerint itt kezdődött a modern fesztiválok története, de ha a történelmi tényekhez hűek akarunk maradni, akkor Woodstock úttörő szerepe globális tévhit.
Néhány hónappal korábban ugyanis egy másik városban már megszerveztek egy olyan többnapos eseményt, ahol ugyanúgy a koncertek, a közösségi élmény, az összetartozás és a felhőtlen jókedv volt a középpontban. Ezt a várost Veszprémnek hívják, az intézmény, ami helyszínt adott ennek a fesztiválnak a Pannon Egyetem jogelődje, a Veszprémi Vegyipari Egyetem volt.
1969 májusában itt szervezték meg a legelső Veszprémi Egyetemi Napokat, amit azóta harminc másik követett a sorban. Ötvenhat év telt el a legelső VEN óta, azok az egyetemisták, akik akkor ott voltak, ma már bőven a nagyszülői korban vannak.
A VEN hagyománya mégsem tűnt el, épp ellenkezőleg, az évtizedek alatt eggyé vált Pannon Egyetem és Veszprém nevével. Kétévente kihagyhatatlan része a városi fesztiválfelhozatalnak, ugyanakkor hiba lenne a VEN-t kizárólag csak egy zenei fesztiválnak titulálni.
Habár évről évre a legnépszerűbb hazai és újabban külföldi zenekarok és előadók lépnek a VEN színpadára – nem lesz ez másképpen idén sem –, a fesztivál máig őrzi azokat a hagyományos elemeket, amikkel 1969-ben az akkori egyetemisták kreativitása útjára indította.
Már bőven a VEN előtti hónapokban a hallgatók csapatokba szerveződnek valamilyen tematika mentén, hogy aztán a fesztivál hetében megvívják azokat a versenyeket, aminek a végén a legjobb, a legkreatívabb, a leghumorosabb csapatból kikerüljön a diákrektor. Két éven keresztül ő képviselheti a hallgatóságot az ugyan csak névleges, ám annál megtisztelőbb diákrektori címmel a nyakában.
Április 28. és május 3. között érdemes lesz ismét a Pannon Egyetemre hangolni és rákapcsolódni a VEN frekvenciájára, hiszen a VEN-es csapatok előadásai mellett éjszakába nyúlóan olyan fellépők érkeznek az egyetem felső kapuszán kialakított fesztiválhelyszínre, mint a kilencvenes évek óta töretlenül népszerű német house-trance formáció, a Brooklyn Bounce. A magyarok közül pedig itt lesz többek között Desh, BSW és a Gang, Horváth Tamás, ByeAlex és a Slepp, Moriones, Hősök és Pixa is.
A VEN részletes programja, valamint jegyvásárlás erre a linkre kattintva elérhető.