Sok másik felsőoktatási intézménnyel szemben a Pannon Egyetem olyan intézmény, ahol már nemcsak egy jövőben megvalósuló stratégia részét képezik a mesterséges intelligencián alapuló megoldások, hanem több esetben át is szövik a mindennapos kutatói és oktatói munkát, valamint jelen van a működtetés területén is.
Főleg utóbbi kettőre alapozva lehet kijelenteni, hogy Magyarország első számú AI egyeteme a Pannon Egyetem. Mindezt Palkovics László mondta kedden, miután hosszasan egyeztetett az egyetem vezetőségével, valamint tájékozódott a Veszprémben folyó munkáról, amit elmondása szerint közvetíteni fog a Kormány felsőoktatásért felelős tagjai felé is, mint olyan jó példa, amit érdemes lenne a többi hazai egyetemen is meghonosítani.
„Egy olyan koncepciót mutatott be rektor úr, ami egyértelműen leírja, hogy mit jelent egy AI alapon menedzselt egyetem” – mondta a kormánybiztos az egyeztetés után portálunknak.
A mesterséges intelligencia alapját az elérhető adatok adják, amikből aztán különböző modelleket tudnak felállítani az informatikai szakemberek. Ezek pedig a legváltozatosabb területeken komoly előrelépést jelenthetnek. Kezdve az intézmény energetikai üzemeltetésétől a különböző AI-ra alapuló kutatásokon át az olyan hallgatókat segítő szolgáltatásokig, mint amikor például azt vizsgálják, hogy ki, mennyire fenyegetett az egyetemi lemorzsolódásban, amikor pedig szükség van rá, akkor az egyetem szintén saját fejlesztésű tanulásmenedzsment programján keresztül közbelép és segít túllendülni a nehezebb tanulmányi időszakokon a hallgatóinak.
„Nem tudnék olyan területet mondani, ahol a mesterséges intelligenciát ne lehetne hatékonyan alkalmazni az egyetemen” – mondta Palkovics László, aki hozzátette még, hogy több ezer milliárd forintnyi GDP-növekedést jelenthet az, ha a rendelkezésre álló adatainkat fel tudjuk használni a hazai gazdaságban is.
A kormánybiztos által elmondottak is megerősítik azt a gyakran idézett hasonlatot, amikor a mesterséges intelligencia kapcsán az elemzett adatokat az olajhoz hasonlítják. Hiszen mindkettő csak akkor válik valódi értékké, ha kibányásszák és használják őket. Az elérhető adathalmazokat a gazdaságban és akár a felsőoktatásban is.
„Az a célunk, hogy a mesterséges intelligencia áthassa a mindennapjainkat.” – Ezt már Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora mondta a találkozó után. Példaként említette azt a fejlesztésüket, ami az e-learning rendszerére épülve az elektronikusan felöltött tananyagokban segít eligazodni a hallgatóknak úgy, hogy akár saját kérdéseket is feltehetnek egy-egy résszel kapcsolatban a mesterséges intelligenciának, hasonlóan a ChatGPT-hez.
De ugyanide kapcsolódik a már említett lemorzsolódást csökkentő, szintén adatalapú AI-fejlesztésük is.
Abonyi János ezeken kívül megemlítette még, hogy mesterséges intelligenciával segítik, a saját marketing tevékenységüket, illetve az egyetem erőforrás-gazdálkodását is.
„Bízunk benne, ha ezeket a fejlesztéseket szisztematikusan végezzük el és hozzátesszük a szükséges képzéseket a hallgatók és a munkatársak vonatkozásában is, akkor egyre nagyobb igény lesz ezen eszközök alkalmazására és a folyamatainkba is egyre inkább beépülnek majd” – fogalmazott a rektor.