Talán az emberek többsége nemigen tudja elképzelni, hogy pontosan hogyan néz ki egy csecsemőszínházi előadás, Szántó Viktória, a Kabóca Bábszínház igazgatóhelyettese is úgy véli, a legtöbb ember számára nem evidens a jelentése: „A műfaj eredete Norvégiához kötődik, ahol egy házaspár elvesztette beteg kisbabájukat. Az orvos vigasztalásul azt mondta nekik, bár nagyon korán ment el a gyermek, mégis teljes életet tudott élni, hiszen hiába kicsi a baba, mindent felfog, ami éri.
A gyászoló apuka komolyan vette az orvos kijelentését, de feltette magának a kérdést: „Vajon, ha nem találkozott művészettel, tényleg teljes életet élt?” Az író apuka ekkor indította el a babaszínházi mozgalmat, mely hatására a színházak olyan művészeti alkotásokat kezdtek létrehozni, ahol kifejezetten három év alatti közönségre próbáltak koncentrálni. Itthon a vidéki színházak közül a Kabóca Bábszínház volt az első, aki bemutatott csecsemőszínházi előadást – fogalmazott Viktória.
A nézők életkora, mint minden színházi előadás esetében itt is kereteket szab az alkotóknak. A csecsemők és szüleik először egy húsz perces színházi előadást néznek meg, majd a színészekkel közös játékban vehetnek részt.
“Ezt a műfajt, a szakma sajnos alulértékeli, ahogy sokszor a gyerekeket a felnőtt társadalom.” - Erről már Markó-Valentyik Anna, a Hangoló rendezője beszélt. “A csecsemőszínházra szeretnek sokan úgy tekinteni, mint egy egyszerű, színes, mondókás, kedves dramatizált játékra. És valóban lehet ilyen.
Mi, Vikivel szerettünk volna komolyabb témát dramatizálni, miközben nem veszítünk a játékosságból, színességből, kedvességből, és maradunk a természetességnél.
Színészként tapasztaltam, hogy ezek az alkalmak nem csak arra jók, hogy a picik kultúrával találkozzanak, mert a csecsemők életében is vannak olyan élethelyzetek, amikkel küzdenek. Ha ezeket látják, felismerik, és tudnak azonosulni. Másfelől a babákkal érkező szülők figyelmét különböző nagyon fontos témakörökre irányíthatjuk. Ebben az időszakban rengeteg szűrővizsgálaton átmennek a gyermekek, de sajnos sokszor, ha a szülő nem elég szemfüles, vagy nincs elég információja egyszerűen elsiklanak problémák felett. Sok mérföldkő van, az egyik ilyen a hangadás, a beszédindulás. Természetesen minden baba más, de mégis van egy időtartam, ami jelzi, mikor milyen fázisban kellene tartania a gyereknek. Ha ebben eltérést tapasztal a szülő, nagyon is érdemes szakemberhez fordulni.”
A Kabóca Bábszínházban látható Hangoló című babaelőadás a beszédébresztés, beszédindítás elősegítését tűzte ki célul. A levegővételtől, a mássalhangzók, magánhangzók megjelenésével jutnak el egy közös énekléshez. A színen két sportosan öltözött színész, akik a saját hangadásaikkal is bátorítanak, valamint sport eszközök segítségével ábrázolják, felnagyítják a tüdő, száj és nyelv működését. Mindezt azért ebben a formában, mert ez egy komoly izommunka - mondják az alkotók.
“Nem csak a gyerekek bátorítása a célunk, hiszen a beszéd elsajátítás (is) utánzással történik. Rettentően fontosnak tartjuk, hogy a velük érkező szülők is bártan merjenek otthon bolondozni, túlozni az artikulációval, vagy éppen érthetően, lassan kimondani szavakat, sőt merjenek csendben is maradni, ezért kapcsoljuk be egy idő után őket is a hangadásba.” - mondja Anna.
Természetesen komoly kutatómunka előzte meg a munkafolyamatot, hiszen mi magunk nem vagyunk fejlesztőpedagógusok.- tisztázta Anna és Viki. “Csak szülők és színházi szakemberek. Ezért tartottuk fontosnak, hogy az előadás után, míg a gyerekek beszédindításra sarkalló könyveket lapozgatnak, vagy éppen Montessori tükör előtt nézegetik magukat, addig a szülőknek egy információs anyagot is kínáljunk. Listáztuk a környékben működő fejlesztő pedagógusokat, az Eötvös Károly Megyei Könyvtárban kikutattuk az összes, tematikához szorosan kapcsolódó szakirodalmat. Minden elérhetőséget, raktári jelzetet elérhetnek nyomtatott formában. De játékos videókkal is készültünk, melyeket az otthoni “gyakorlás” során tudnak hasznosítani.
Az előadást Paár Julcsi levegővételekből, hangokból megálmodott zenéje teszi még izgalmasabbá. A színészek elmondása alapján a gyerekeket nagyon megfogja mindaz, amit a színpadon látnak, több, az előadás célját elérő visszajelzés is érkezett már a Kabóca Bábszínházba. Ezek után az alkotók ebben a felállásban, újabb csecsemőket és szüleiket egyaránt mélyen érintő fejlődési mérföldkőre fókuszálnak majd a következő évadban. Addig is sok szeretettel ajánlják a Hangolót a nézők; kisgyermekes családok, pedagógusok, fejlesztőpedagógusok, védőnők, orvosok és színházi szakemberek figyelmébe.
Ajánlott korosztály: 1+
Dramaturg: Szántó Viktória
Zeneszerző: Paár Julcsi
Rendezőasszisztens: Sipos Berta Őszike
Tervező, rendező: Markó-Valentyik Anna (Junior Príma-díjas)
Játsszák:
Czéh Dániel
Szakács Nadin e.h.
Az előadásról bővebben itt olvashat.