Ebben a mindent elérhetővé tévő világban az unalom valami piszkos szóvá vált. A legrövidebb szünetet pedig gyorsan be lehet tölteni görgetéssel, csúsztatással vagy kattintással.” A közösségi médiában való böngészéstől a rabona legfrissebb esélyeinek ellenőrzéséig az emberek manapság ritkán térnek nyugovóra, de miért olyan zavaró számunkra az unalom?
Természetes érzelem, most fegyver
Az unalom nem új keletű. Évszázadokon át jelzés volt – egy mentális lökdösődés, hogy ideje felfedezni, létrehozni vagy kapcsolatba lépni. De a digitális korban az unalmat hibának tekintjük. Sietünk kibélyegezni, mielőtt esélye lenne alakot ölteni. A mentális ürességtől való félelem megfoszthat minket valami igazán fontos dologtól: attól, hogy egyedül legyünk anélkül, hogy magányosak lennénk.
A technológia szerepe
A hektikus munkanap elszigeteltsége ellenére a technológia gyors megoldást nyújt az unalomra. Megállás nélkül eltereli a figyelmet, és eltereli a figyelmünket lájkokkal, üzenetekkel és színes ingerekkel. A Rabona és a hasonló platformok célja, hogy lebilincselő és magával ragadó legyen, és órákon át vonzzák a játékosokat. De érdemes megkérdezni – vajon azért kötünk össze, mert érdekel minket, vagy azért, mert kerüljük magunkat?
Zavar az unalom és a magány miatt
Sokan összekeverik az unalmat a magányossággal. De nem egyformák. Ez azt jelenti, hogy nincs elég stimuláció. A magány a kapcsolat hiánya. A technológia gyakran elhomályosítja bármelyiket, illúziót keltve a célról vagy az elkötelezettségről. De a figyelmeztetések és a mulatságok alatt – Netflix vagy rabona, válasszon – ezek a mélyrehatóbb érzelmek viszonzatlanul megmaradnak.
5 jel, hogy elkerülöd az unalmat
Nem biztos benne, hogy szokásként kerüli-e az unalmat? Íme öt piros zászló:
- Nem tud ellenállni annak, hogy azonnal ellenőrizze a telefonját, amint sorban kell állnia vagy várnia kell.
- Dörzsöltnek érzi magát, ha a környezete túl néma vagy csendes.
- Ismételten megnyit olyan alkalmazásokat, mint a rabona, még akkor is, ha éppen nem játszik aktívan.
- Nem lehet egyedül anélkül, hogy a képernyőt ne nézné.
- Akkor is több feladatot végezhet, ha pihennie kellene.
Az unalom rejtett előnyei
Finom iróniával: az unalom jót tesz nekünk. Ha teret és időt kap, hogy megszakítás nélkül legyen, akkor az önvizsgálat, a kreativitás és időnként az érzelmi növekedés generátora. Szünet, nyugodtan engedd át magad ennek a csendnek. Az agy vándorlásának helye váratlan kapcsolatoknak ad helyet. Még a játék területén is – mint például a rabona stratégiájának elkészítésekor – a mentális felfüggesztés pillanatai hatékonyabb érveléshez vezethetnek.
A technika nem az ellenség
Nem mintha a technológia önmagában rossz lenne. Így használjuk. Ha szándékosan használjuk az olyan eszközöket, mint a rabona, szórakozást, szórakozást és akár közösségi interakciót is biztosíthatnak. Fennáll a veszélye annak, hogy a technológia meneküléssé válik a kellemetlen érzések elől. Amikor egy unalmas pillanat egyet jelent a képernyővel, elveszítjük a lehetőséget, hogy egy pillanatot töltsünk magunkkal, feldolgozzuk az érzelmeket és elmélkedjünk.
Az egyensúly kulcsfontosságú. Íme néhány módszer (pontosabban öt!), hogy kapcsolatban maradjon anélkül, hogy elveszítené a békés nyugalmat:
- Szánjon minden nap képernyőmentes időt.
- Tartson egy kis szünetet a telefon használata közben rövid feladatok, például séta vagy evés közben.
- A szüneteknek fel kell váltaniuk az robotpilóta görgetését a szándékos használat időszakaira, például egy összpontosított játékra a rabona.
- Vegyen részt az éber unalomban – engedje meg magának, hogy „unatkozzon”, és lássa, merre jár az elméje.
- Olyan alkalmazásokat válasszon, amelyek a jólétet és a tükröződést segítik elő a stimuláció helyett.
Értesítések Ne javítsd ki a magányt
Csábító a kísértés, hogy technológiát használjunk az érzelmi űrök kitöltésére, de a magányt nem gyógyítja a zaj. Ehelyett valódi kapcsolatra van szükség – másokkal vagy önmagával. Az egyedüllét képessége, a figyelemeltereléstől mentesen fejleszti az érzelmi rugalmasságot. Még egy rövid idő is – például néhány perc, amit rabona, üzenetek, hírek nélkül tölthet –, a jelenlét érzését keltheti.
Következtetés
Az unalom nem jellemhiba;ez egy meghívás. A szép csend nem azt jelenti, hogy valami nincs rendben – lehet, hogy csak erre van szükség. A pingálások, riasztások és zavaró tényezők korában a csendet választani bátor lépés. A lényeg nem az, hogy feladjuk a tech a la rabonát, hanem tudatosan használjuk – nehogy elveszítsük azt a képességünket, hogy nyugodtan üljünk, mélyeket lélegezzünk, és csak legyünk.