Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. március 9. Franciska
Veszprém
7°C
2026. március 9. Franciska
Veszprém
7°C

Folynak a 8-as út fejlesztésének előkészületei

2010. szeptember 9. 5:18 // Forrás: NIF
A terveztetések és engedélyeztetések folynak. A mintegy 40 km hosszú szakaszon két éven belül megkezdődhetnek a kivitelezési munkák.

Székesfehérvár és Veszprém között a hiányzó szakaszok megépítésével és a meglévők felújításával teljes lehet a két város közötti kétszer két sávos kapcsolat, aminek nyomán gyorsabb és biztonságosabb lesz a közlekedés a 8-as főúton.

A főút jelentős szakaszain, a meglévő  egy sávos forgalmi kapacitás már korábban kimerült, a települési átkelési (belterületi) szakaszokon pedig jelentős környezeti gondokat okoznak.

A 8-as út Székesfehérvár és Veszprém közötti szakaszán négy útszakasz van előkészítési szakaszban: megépül a Székesfehérvárt elkerülő út III. része, a Várpalotát elkerülő út, amely a hosszú idő óta növekvő átmenő forgalomtól szabadítaná meg a várost és nagyon jelentősen gyorsítaná a főút forgalmát. Felújítják továbbá az országos főutat Várpalota és Veszprém között, ahol számos balesetveszélyes csomópont és a rendkívül elhasznált burkolat nehezíti a közlekedést.

A Várpalotát elkerülő mintegy 8 kilométer hosszú útszakasz immár csaknem húsz éve húzódó építésének tervei elkészültek. Az engedélyeztetési eljárást azonban felfüggesztették, mivel a nyomvonal érinti a várpalotai szeméttelep területét, és a Környezetvédelmi Hatóság csak azután járul hozzá a beruházáshoz, miután a szemétlerakó rekultivációs terve elkészül.

Szintén folyamatban van Várpalota területrendezési tervének módosítása, amihez ugyancsak szükséges a Környezetvédelmi Hatóság előírásainak átvezetése. Mindezek ismeretében a NIF szerint az építési engedély kiadása az idei év végéig megtörténhet.

A Várpalota és Veszprém közötti kétszer két sávos, kettős záróvonallal ellátott szakaszt a jelenlegi nyomvonalon szélesítik. A munkálatok során több különszintű csomópontot alakítanak ki (Öskű, Hajmáskér), valamint különszintűvé építik át a veszprémi körgyűrű almádi és füredi csomópontját is.

A projektelemek jelenleg tervezés és engedélyezés alatt vannak, ezután kezdődhet a területszerzés és a megelőző régészeti feltárás, ezeknek együttes időigénye legalább másfél év. Az érintett szakaszokra kétlépcsős környezetvédelmi engedélyeztetés szükséges, ami jelentős időt igényel. A jelenlegi ütemezés szerint a területszerzésnek jövőre le kell zajlania, ennek gyorsaságától függően 2012 végén, 2013 elején kezdődhet a munka.
Az 8. számú főút fejlesztése Székesfehérvártól Veszprémig a Közlekedés Operatív Program (KÖZOP) keretében, európai uniós társfinanszírozással valósul meg.

Szausev Xénia
további cikkek
Orbán Viktor: a benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány közélet Orbán Viktor: a benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány A benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány, az intézkedés éjféltől lép életbe - jelentette be Orbán Viktor hétfőn a Facebookon. ma 17:51 Szavazzon! Legyen-e jelölti vita Veszprémben? közélet Szavazzon! Legyen-e jelölti vita Veszprémben? Miután lejárt a határidő a szükséges ajánlások összegyűjtésére, új helyzet áll elő az országgyűlési választás kampányában: megvannak azok a jelöltek, akiknek a nevei ott lehetnek a szavazólapon. Így pedig újra aktuálissá vált a kérdés, hogy legyen-e köztük politikai vita, hogy a választók közvetlenül megismerhessék elképzeléseiket Veszprém és a környező települések fejlesztéséről. A Vehíren most ön is elmondhatja véleményét, hogy kíváncsi lenne-e egy ilyen vitára. ma 12:20 Izgalmas újításokkal tért vissza a Vehír Borszalon közélet Izgalmas újításokkal tért vissza a Vehír Borszalon Péntek este elindult az idei borszalonok sorozata Veszprémben. A portálunk által is támogatott rendezvényen ezúttal is felvonultak a térség legjobb borászai, de országos, sőt nemzetközi borszíntérre is kikacsinthattak azok, akik ellátogattak a Dubniczay-palotába, valamint egy példaértékű helyi összefogás eredményét is megkóstolhatták. 2026. március 7. 15:37

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.