Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Nyomot hagyunk a történelemben

2010. szeptember 13. 0:05
Az angolkisasszonyok épülete szép, gótikus, hangulatos és befelé hívogat. Büszke lehet rá Veszprém – mondta Debreczenyi János

Horváth Elvira Az Angolkisasszonyok Boldogságos Szűz Mária Intézete és a veszprémi „Sancta Maria” Intézet iskoláinak története 186-1948 című könyvét szeptember 10-én mutatták be a Regina Mundi templomba. A kötet a veszprémi angolkisasszonyok százötvenedik évfordulójára készült, hogy végre legyen egy olyan szakirodalom, mely feldolgozza az ő munkásságukat és veszprémi tevékenységüket.

- Az angolkisasszonyok épülete szép, gótikus, hangulatos és befelé hívogat. Büszke lehet ré Veszprém. Az udvara mindig rendezett volt, hogy a falak közül kilépve is számítson, hova megy a diák. Ezek a régi típusú iskolák megtanították a tanulóknak szeretni az oktatást. Ezzel a könyvvel sikerül nyomot hagyni a történelemben, Veszprém városát gazdagítja – mondta Debreczenyi János polgármester, aki városi elismerést adott Horváth Elvirának, a szerzőnek.


Horváth Elvira és Debreczenyi János

Ez a könyv alapkutatásokat nyújt át. Eddig még nem létezett olyan szakirodalom, mely az angolkisasszonyok munkásságát feldolgozta volna, főleg ilyen részletesen. Horváth Elvirának talán a legnagyobb ihletője az az emléke volt, amikor kisdiákként először lépett az angolkisasszonyok intézetébe és kezdte meg tanulmányait. Ezzel a szellemiséggel méltón örökítette meg a rend történelmét, veszprémi működését.

Márkusné Vörös Hajnalka, a Veszprém Megyei Levéltár kutatószolgálatának osztályvezetője maga is részt vett a könyv előkészületeiben. Nagy örömmel ismertette a könyv tartalmát és felépítését. – A könyv következetesen építkezik. Először bemutatja az Angolkisasszonyok Boldogságos Szűz Mária Intézet alapítását, Ward Mária törekvéseit, majd a rend elterjedését az országban – mondja.


Márkusné Vörös Hajnalka

A következő fejezetben már a rend magyarországi elterjedése is szóba kerül, ahonnan áttér a veszprémi megjelenésükre, amikor Ranolder püspök meghívta őket városunkba. Részletesebben foglalkozik itteni működésükkel, nőnevelésükkel, majd a folyamatos átalakulással. Végül bemutatja azt is, hogy az angolkisasszonyok milyen elveket tartottak szem előtt oktatásuknál, majd szó esik iskolatörténeti jelentőségükről is.

Janni Anikó

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.