Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 24. Ádám, Éva
Veszprém
6°C
2024. december 24. Ádám, Éva
Veszprém
6°C

Tükörbe kell néznünk és számot vetni az évekkel!

2008. június 5. 15:18 // Forrás: Veszprém Megyei Önkormányzat sajtóreferens
Elhintették a nemzetiségi, etnikai és nemzeti viszály magvát a Kárpát-medencében az 1920 június 4-i trianoni események - összegezte a történteket dr. Navracsics Tibor országgyűlési képviselő, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője június 4-én, Tapolcán a Köztársaság téren rendezett megemlékezésen.
A vezérszónok kifejtette: 1920 júnus 4-e egy új fejezetet nyitott Magyarország, a Kárpát-medence és Közép-Európa történelmében. Korabeli napilapok írták: az emberek tűzzenek gyászszalagot, és gondoljanak a történemi Magyarországra! Máshol újjongtak: a szlovákok, illetve csehszlovákok, a horvátok, illetve jugoszlávok, a románok mind úgy gondolták, nagy álmuk valósult meg a nemzeti állammal, amire mindig is vágytak. Akkor nem vették észre, hogy ez az álom úgy valósult meg, hogy hosszú távon sokkal többet veszítettek: Közép-Európát, amely az itteni népek, kisebbségek, közösségek együttes megértésének, toleranciájának, közös életének otthona volt. Amit 1920 június 4-én elveszítettünk, nemcsak a történelmi Magyarország. Elveszítettünk  egy olyan ezeréves történelmet, megértést, kölcsönös türelmet, amely Közép-Európát a kontinens egyik legszínesebb, legjobban fejlődő, kultúrálisan leggazdagabb térségévé tette - tekintett a múltba dr. Navracsics Tibor. Ma az osztrák-magyar monarchiát jelölik meg a magyar történelem egyik fénypontjának. A horvátok, az erdélyi románok, a szlovákok, a csehek is elismerik, hogy  a monarchia közös teret, kultúrát adott ezeknek a nemzeteknek, tekintet nélkül, hogy  cseh, román, zsidó vagy magyar volt valaki, a teljesítmény alapján boldogulni tudott. Mindezt 1920 június 4-én ezt a önzés és a nagyhatalmi arogancia széttörte. Következett az oktalan büntetés, amely a magyarságot az első világháború értelmetlen vérontásáért mindenkinél jobban büntette. Elvették az ország területének kétharmad részét, megszűnt a gazdasági egység, ahol a nyersanyaglelőhelyek a feldolgozó iparágak egymásra utalva gazdasági fejlődést biztosítottak a térségnek, megszakítva ezzel egy több, mint fél évszázados nagyon erőteljes felvirágzási és felzárkózási folyamatot.



A szónok rámutatott: 1920 június 4-e nekünk a legnagyobb veszteség, ugyanis Magyarország volt az a keret, amely békés otthont nyújtott minden nemzet fiának. Államisága, gazdasága, a kultúrája révén mindenki számára lehetővé tette, hogy itt otthont találjon és boldoguljon, és az esetleges személyes összeütközések ne váljanak  nemzeti gyűlölködéssé. 1920 júnus 4-e után elveszítettük ezt az összhangot  és egyetértést. A számvetésről elhangzott: ha az elmúlt 88 évre tekintünk vissza, láthatjuk, azóta az etnikai viszály, a kultúrális gyűlölködés, egymás büntetése, üldözése jellemzi sokszor ezt a régiót. Mindez kezdődött velünk magyarokal, a határon túli magyar közösségekkel, amelyek rögtön nemcsak más állami keretekben találtak magukat, hanem egy teljesen más politikával is szembesültek.  Bűnösként kezelték az ottani magyar közösségeket, őket hibáztatták a hétköznapi élet nyomorúságáért, őket tették felelőssé a meghiúsuló álmaikért.
A szlovákok és a románok, amikor a jövőt tervezték, úgy gondolták, ők majd sokkal sikeresebbek lesznek, mint a közös állam, a közös térség, a kultúrák sokszínűségére épülő Európa. Ma már láthatjuk, ők is tudják, csak ránk hárítják a felelősséget, nem lettek sikeresebbek. 1920 június 4-e elhintette a nemzetiségi, etnikai, és nemzeti viszály magvát a Kárpát-medenében - értékelte a történteket az országgyűlési képviselő. Hozzáfűzte: a viszálynak elsődlegesen a magyar közösségek látták kárát, aztán a többi is. Sorra léptek életbe azok a törvények, amelyek eleinte csak hátrányos megkülönböztetésben részesítették a nemzeti közösségeket, majd ki is irtották őket, legalább is célul tűzték ki kiírtásukat, aztán kitelepítésüket is. A magyarokat is kitelepítették a Felvidékről, és mi is telepítettünk ki svábokat Magyarországról. 1920 június 4-én kezdődött mindez.

- Azért is tekintem megtiszteltetésnek, hogy itt ünnepelhetek, mert a trianoni eseményekről először itt hallottam, Tapolcán - utalt személyes emlékeire a szónok. A családban, a barátok között súgva, titokban beszéltek a békekötés igazságtalanságáról. Mára eljutottunk oda, ha nem is hivatalos emléknap, hiszen vannak politikusok akik ezt megakadályozzák, de legalább összejöhetünk, és emelt főve emlékezhetünk a történtekre. Emelt fővel emlékezhetünk és számot vethetünk az eltelt 88 évvel. Látjuk, 1920 június 4-e óta nincs béke a térségben, az államok egy része már felbomlott, ki emlékszik már a szerb-horvát-szlovén királysára, vagy annak utódjára, jugoszláviára, amely különösen véres háborúban bomlott fel. Ki emlékszik már Csehszlovákiára, hiszen szétesett 1989-90 után, a demokratikus átmeneteket követően. Azt is látjuk, a  nagy Románia koncepció is újra és újra megbicsaklik. Nincsen béke: látjuk, a Felvidéken, Erdélyben, időnként a Délvidéken is a magyar közösségeket üldözik fizikai értelemben, vagy az oktatását, az iskoláit, hitét, a kultúráját, papjait akarják megsemmisíteni. Nincsen béke, mert tudjuk, mindegyik környező országban van olyan erő, néhol kormányon is, mely hirdeti Magyarország elüntetését, a magyar történelem megsemmisítését. 1920 június 4-e tette lehetővé, hogy a kölcsönös megértés helyett a bizalmatlanság és a gyűlölködés legyen Közép-Európa egyik jellemzője. Dr. Navracsics Tibor szerint Magyarország szempontjából sem dicsőség az eltelt 88 év. 2004 december 5-én belpolitikai erők által vettük nyakunkba trianont.
Tükörbe kell néznünk akár jobb, vagy baloldaliként, számot kell vetni az évekkel. Számot kell vetni azzal, hogy 2004  december 5-én a kormány és az akkor kormánypártok propagandájának hátszelén a magyar lakosság érdektelensége kísérte a népszavazást, amely lehetővé tette volna, hogy legalább szimbolikusan a magyar nemzet részéve nyilvánítsuk a határon túli magyar közösséget. Ez több lett volna a jelképesnél, jelzi a kárpátaljai és a délvidéki magyarság kérése. Ők nem kerülhettek be az EU-ba,  a schengeni határ választ el tőlünk, azt kérik, hogy a kettős állampolgárság révén vagy valamely sajátos nemetpolitikai eszköz révén fogadjuk őket vissza, tegyük lehetővé, hogy a schengeni határ átjárható legyen. Számunkra trianonra való emlékezés nemcsak fájdalmas sebek feltépését jelenti, hanem felelősséget, kötelességet, elvégzendő munkát is. Nekünk több, mint ezer éves államiságunkból adódóan kötelességünk példát mutatni Közép-Európa más nemzeteinek, akik gyűlölettel fordulnak felénk, köteleségünk megteremteni a köcsönös megértésen, a sokszínű kultúrán alapuló Közép-Európát, amely ismét a kontinens közepe lehet. Kötelességünk 2004 december 5-ét felülírni, és jelezni a határon túli magyar közösségeknek, akik árván érzik  magukat, és úgy érzik, Magyarország cserben hagyta őket, nincsenek magukra hagyva. Mindent meg fogunk tenni, amint megtehetjük, hogy ismét legalább  szimbolikusan a magyar nemzethez tartozzanak. Ez trianon felelőssége, ez a mi elvégzendő munkánk - hangsúlyozta a szónok.



Az ünnepi beszéd után emlékeztek a történelmi egyházak képviselői is, majd dr. Navracsics Tibor, Lasztovicza Jenő elnök és Ács János polgármester nemzeti szalagot kötött fel az emlékhely oszlopára, és mécseseket gyújtott meg. Az emlékezésre a Hagyományőrző Egyesület,  a Tapolcai Honvéd Kultúrális Egyesület, Ács Tamás és Jakab Ádám színművészek, valamint a Tapolcai Kamarakórus múltidézője tette fel a koronát.
Zatkalik-Peresztegi Virág
további cikkek
Az emberek kitettek magukért, sok pusztamiskeinek sikerült boldog karácsonyt szerezni Navracsics Tibor Az emberek kitettek magukért, sok pusztamiskeinek sikerült boldog karácsonyt szerezni Navracsics Tibor, közigazgatási és területfejlesztési miniszter, Veszprém vármegye nyugati részének országgyűlési képviselője körülbelül egy hónapja hirdette meg azt a jótékonysági akciót, amivel választókerületének egyik legszegényebb települését és az ott élőket szerette volna segíteni karácsonykor. A felhíváshoz sokan csatlakoztak, a pusztamiskeieknek pedig tényleg boldog karácsonyuk lett. ma 13:25 Orbán Viktor: visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink közélet Orbán Viktor: visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink A háború három éve után Magyarország 2025-ben repülőrajttal fog indulni, a háborús politika helyett a békeévek politikája tér vissza, az országnak pedig ismét nagy gazdasági sikerei lesznek - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzetnek adott, a lap keddi számában megjelent évértékelő interjújában. ma 13:07 Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja közélet Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja Ábrahámhegy, Balatonrendes, és Révfülöp megalakította közös önkormányzati hivatalukat. tegnap 14:24 Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Téli Gyárkert Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Az ünnepek alatt sem lassít a Téli GyárKert, a jégdiszkók és bábelőadások után december 29-én érkeznek a Veszprémi Jéglovagok, hogy egy látványos jégkorongmérkőzéssel mutassák meg, miért rajonganak világszinten ennyien ezért a téli sportért. Sőt, a jövő év elején ugyanígy a GyárKert ad otthont egy igazi kuriózumnak, amikor megszervezik az első curling mérkőzést a jégpályán. A belépés a programokra továbbra is ingyenes! tegnap 13:56

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.