Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata 2008 októberében 860 millió forint vissza nem térítendő uniós forrású támogatást nyert a Közép-Dunántúli Operatív Program kiemelt pályázati konstrukcióban turisztikai attrakció fejlesztésre. Az 1 milliárd 74 millió forint összköltségből megvalósuló idegenforgalmi beruházás révén Veszprém városa újabb turisztikai látványosságokkal bővül.
Festői környezet kalauzol minket az útvonalon végig
A patak által kijelölt 2,3 kilométer hosszú fejlesztési akcióterület „ökofolyosója” majd 12 hektár városi közparkot ölel fel, és turisztikai háttérterületként összeköti a két fő attrakciót, a Várat és az Állatkertet.
A Kertek és kolostorok a vár tövében elnevezésű projekt helyszíneit szeptember 28-án bejárták az illetékesek és az érdeklődők, Debreczenyi János polgármester részvételével és Schmidt István, az önkormányzat városfejlesztési és városüzemeltetési irodája vezetőjének útmutatásával.
A rekonstrukció három főbb területre osztahtó: a Betekints völgy, a Szent Benedek hegy és környéke és a Püspöki pihenő. A Séd patak völgyében létrejön egy túravonal, mely a veszprémi várat köti össze az állatkerttel.
A látogathatóvá válik a sétaút menti Árpád-kori műemlék, a Margit romok és a Veszprémvölgyi Apácák Kolostorának romjai, valamint a Jezsuita templom. Az időjárás szeszélyei miatt a tervezett határidőből, 2010 augusztusából, kicsúsztak a kivitelezők, így teljes egészében 2011 áprilisára készülnek el a beruházással.
A séta a Nyugati kaputól indult, majd a Betekints völgyi sétányon folytatódott, ahol kerékpáros és gyalogos burkolatot hoztak létre, illetve kavicsszórt felület alakítottakl ki. A Jezsuita templom és romkertje régészeti feltárási terület, így az eddig feltárt részek kerülnek bemutatásra, valamint felújították a templom épületét. Mellette található a rendezvénytér, majd a kiszolgáló épületek, ahol nyilvános illemhelyet, tároló helyiséget és büfét építettek.
Romkert
Sor került a volt kisvasúti megálló rekonstruálására is, a csónakázó dísztó elhanyagolt medrének iszaptalanítására, nádkultúra rekonstruálására, emellett sétányelemek és fahidak épültek. A Keleti kapu a volt vidámparknál fekszik, előtte játszóteret létesítettek, majd utána találkozhatunk az egyik fő attrakcióval, az „A part alatt” című népmese elemeit tartalmazó látványos játszótérrel.
A játszótér elemei még készülnek
Tovább haladva megtörtént a Völgyhíd kilátó rekonstrukciója, a Kittenberg Kálmán utca és a Davidikum alatti Séd parti sétány összekötése egy híddal, valamint az utcát új burkolattal vonták be.
A háromszázharminc méteres Kittenberger Kálmán utca 30 millió forintos költséggel épült és köti össze az állatkert bejáratánál levő parkolót a Jókai utcával
A Kollégium utca is új hidat kapott, hogy könnyebben megközelíthetőek legyenek a romok, aminek a közelében kialakítják majd a labirintus kertet és a vizijátékot, a Margit romokat pedig környezetrendezéssel és támfalépítéssel mutatják be. Új, kiemelt jelentőségű látványelem a várostrom játszótér is, a Szerelemsziget sétány burkolatának felújítása, valamint a kutastér térrendezése szökőkúttal és parkrendezéssel.
A Benedek hegyről lefelé vezető várlépcsőt is újrarakták, de a hegyen található kőkereszthez vezető sétányt is esztétikusabbá és vonzóbbá tették.