Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

„Népgyűléssel kezdődött”

2010. szeptember 30. 0:13
A Pro Urbe díjjal kitüntetett Jeruzsálemhegyi Baráti Kör megalakulása húsz éves évfordulójának megünneplésére készül. Kövesse a Vehirt a Google keresőben Válassza kedvenc forrásának, és előrébb kerülnek a híreink Beállítom

 Idén ünnepli a Jeruzsálemhegyi Baráti Kör megalakulásának huszadik évfordulóját, valamint az 1895-ben alakult egyesület évfordulóját is, amelyet a 115 évvel ezelőtt itt élő polgárok hozták létre. Zavartalanul működhetett egészen 1949-ig, amikor a hatóság veszélyesnek találta civil összetartást és betiltották a működését. A rendszerváltás után  helyiek  népgyűlést írtak ki, ahol arról döntöttek, ismét életre keltik a Jeruzsálemhegyi Baráti Kört, így 1990 óta újra aktívan tevékenykedik ez az egyesület.

- Húsz évvel ezelőtt novemberben 122-en írtuk alá az alapító okiratot, jelenleg 132 tagunk van – mondta a minapi sajtótájékoztatón Heiter Sándor, a baráti kör elnöke. – Az elmúlt évekről majd anovemberi közgyűlésen adunk számot, beszámolunk az eddigi csaknem félezer programról és tevékenységünkről.

- Azért döntöttünk az alapítás mellett, mert minden embernek szüksége van arra, hogy tartozzanak valamilyen közösséghez. A jogelődjeink 1909-ben lefektettek egy alapszabályt, melyet mi is igyekszünk betartani. A legfontosabb, hogyrendezvényeinkkel kedélyessé tesszük a tagjaink életét: majálisokat, gyermeknapokat, disznóölést, bálokat és még sok más programot szervezünk – számolt be róla Heiter Sándor.

A baráti kör ezen felül a szellemi életre is odafigyel, hiszen olyan esteket szervez, amelyekre jeles előadókat hív meg. Környezetjavító törekvéseiknek köszönhetően terek szépültek meg, amelyeket a mai napig nem hanyagolnak el. A város minden polgárának örömet okoznak tevékenységükkel.

- Endrődi Sándor költőről elnevezett lakótelepen élünk, így törekvéseinknek köszönhetően 2005-ben szobrot állítottak emlékére. Ennek az események  ötödik évfordulóján  szavalóversenyt szeretnénk rendezni. Rendezvényeink egy része ugyan zárt körű, de sok olyan programunk van, amelyekkel a lakosságnak is kedveskedhetünk – mondta a Jeruszálemi Baráti Kör elnöke.

A baráti kör tagjait sokan díszes, 1905-19010-es évek viseletét idéző úri ruhájukról ismerik. Az egyesület fontos tevékenységének tartja a hagyományőrzést, így mindenképpen szerettek volna olyan viseletet létrehozni, ami a századfordulón jellemző lehetett a veszprémi polgárságra. Mindenki saját költségére készíttette el az öltözéket, melynek ma már olyan nagy sikere van, hogy nem csak Veszprém városában, de Balatonfüreden is szívesen látott vendégek egy-egy nagyobb eseményen.

November 13-án jubileumi közgyűlés tesznek a Városi Művelődési Központ és Könyvtár épületében, ahova nemcsak a régi és a mostani tagokat, hanem azokat az embereket is várják, akiknek van valamilyen emléke a kör életével kapcsolatban.


 

Janni Anikó
további cikkek
Pótfelvételi: több mint 400 új hallgató jutott be a Pannon Egyetemre közélet Pótfelvételi: több mint 400 új hallgató jutott be a Pannon Egyetemre Újabb sikeres felvételi időszakot zárt a Pannon Egyetem: a csütörtökön kihirdetett pótfelvételi ponthatárok alapján 407 jelentkező nyert felvételt az intézmény képzéseire, így ők szeptembertől már pannonos hallgatóként kezdhetik meg tanulmányaikat. ma 1:18 Kinek a szemetét fizetik a veszprémiek? közélet Kinek a szemetét fizetik a veszprémiek? Egy egyszerűnek tűnő jogszabályi mondat, amely a gyakorlatban véget nem érő adminisztratív útvesztőbe sodorja a városokat. Veszprémben a Cholnokyváros kukái mellett nemrég újra felhalmozott lomok esete tökéletesen mutatja meg, hogyan pattog a felelősség a társasházak, az önkormányzat és a szolgáltatók között. Kovács Zoltán városüzemeltetési irodavezetővel jártunk utána, kinek a zsebére megy az illegális szeméthegyek eltakarítása, és hogyan lehetne elkerülni a kialakult patthelyzetet egy amúgy ingyenesen elérhető szolgáltatással. tegnap 8:57 'Nem vagyok kedves, azt hiszem, ez most előny' – Unger Anna vezetheti az NVVH-t közélet 'Nem vagyok kedves, azt hiszem, ez most előny' – Unger Anna vezetheti az NVVH-t Unger Anna Rózát jelölte az Országgyűlés Igazságügyi és Alkotmányügyi Bizottsága e a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal (NVVH) élére. A politológus a döntést követően közösségi oldalán köszönte meg a támogatást, pénteken pedig az Országgyűlés mondhatja ki a végső szót. A tisztség betöltéséhez kétharmados többség szükséges. 2026. augusztus 27. 13:55

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.