A tegnapi iszapömlésnek két halálos áldozat van. Az OKF tájékoztatása szerint a mentők az esti órákig százhúsz sérültet láttak el, negyvennégyet a helyszínen, a többieket kórházba szállították.
Ketten életveszélyes, hatan súlyos állapotban vannak, nyolc tűzoltó elsőfokú égési sérüléseket szenvedett a mentési munkálatok során, tudtuk meg a helyszínen az éjszaka folyamán. A sérülteket győri, ajkai, veszprémi és budapesti kórházakba szállították.
A katasztrófavédelmi szervek közölték, hogy az akut vészhelyzet hétfő estére megszűnt, a következő legfontosabb lépés a következmények felszámolása, az eredeti állapot visszaállítása, illetve az káresemény felelőseinek felderítése.
Devecseren és Kolontáron összesen hat mentőegység maradt. A kitelepített lakosoknak Kolontáron egy ötszáz ember befogadására alkalmas helyszínt rendeztek be a Veszprém megyei polgári védelmi szakemberek.
Devecserben tíz családi ház omlott össze, mintegy negyven embert helyeztek el és látnak el a helyi iskolában és a művelődési házban. Késő este 250 fekvőhelyet szállított Devecser térségébe a katasztrófavédelem az otthonaikat elhagyni kényszerült emberek számára. Tanítás ma nem lesz.
A hadsereg egységei, a polgári és katasztrófavédelmi egységek, a rendőrségi alakulatok és a segítőkész lakosság egész éjjel talpon volt. Devecsernek vannak olyan részei, ahol másfél méteres iszapréteget kellett eltávolítani, szivattyúzzák az utcákat, pincéket.
Toldi Tamás, a település újonan megválasztott polgármestere reggel 6 órakor számol be a sajtó képviselőinek az éj folyamán történtekről, az elhárításról és intézkedésekről.
(A vörösiszap erősen lúgos, toxikus fémeket is tartalmazó, főként égési sérüléseket okozó anyag, radioaktív, de alacsony aktivitása miatt a közvetlen sugárzás veszélye elhanyagolható. A timföldgyártás melléktermékeként keletkező, az egészségre káros anyag. Erősen lúgos és toxikus fémeket, köztük ólmot is tartalmaz. A bőrön maró hatást fejt ki, ezért azonnal bő vízzel le kell mosni. A száraz vörösiszapban lévő összetevők önmagukban nem tekinthetők mérgezőknek, de a Magyarországon és még elég sok helyen alkalmazott ún. nedves vörösiszap-tárolás esetén minden tonna szárazanyaghoz 2-3 köbméter meglehetősen lúgos folyadék is tartozik, mely viszont mérgező, mondta az Indexnek egy neve elhallgatását kérő vegyészmérnök, timföldtechnológus tervező.)