Rendkívül magas, 12 feletti pH-értékeket mértek az elfolyó lúgos iszapban, amiből körülbelül 600 ezer tonna ömlött ki. Az első és legfontosabb feladat a szennyezés megfékezése, a Marcalból a Rábába, a Rábából a Dunába tartó szennyeződést már a forrásnál meg kellett állítani. A lakosság biztonságba helyezésén túl ez volt az elsődleges feladat – mondta a Pannon Egyetem környezetmérnök professzora.
Több semlegesítési technikában kell gondolkodni. A leghatékonyabb megoldásnak azonban egy rendkívül egyszerű ötlet bizonyult, gipsszel kezeltük a szennyezést. Eddig körülbelül 350 tonnát szórtak szét. Ezzel tudtuk a pH-értéket csökkenteni, kalcium-nitrát vagy a magnézium-nitrát alkalmazása is bármikor bevethető a kívánt eredmény elérése érdekében.
Az elsődleges helyreállítás is heteket vesz igénybe. Az első lépés nyilván a pontos helyzetfelmérés, állapotértékelés, ennek ismeretében lehet majd a további szükséges intézkedéseket megtervezni. Ezt követően ingatlanonként, helyről helyre haladva kell majd megállapítani, hogy a szennyezés mértékének függvényében milyen technológiával lehet a kármentesítést megvalósítani. Az egész környezet helyreállítása azonban egy ennél sokkal hosszabb folyamat lesz. Megsaccolni sem lehet, meddig tart majd. Rendkívül hosszú és költségigényes folyamat lesz, az biztos – válaszolta újságíró kérdésre Dr. Rédey Ákos, a Pannon Egyetem rektora.