Előbb Némethné Gunther Teréz, a Gyulafirátóti Művelődési Ház vezetője üdvözölte az ünneplőket az Aradi vértanúk emléknapján, csütörtökön, Gyulafirátóton, majd Törkencziné Horváth Beáta, a Gyulaffy László Általános Iskola igazgató-helyettese mondta el ünnepi beszédét a jelenlévőknek. – Emlékezni gyűltünk össze nemzeti gyásznapunkon, hogy felidézzük az aradi vértanúk elítélésének és mártírhalálának történetét. Ezen a napon az elmúlásra emlékezünk, holott a tizenhármak példája ennél sokkal messzebbre mutat. A gyász, a halál és az önfeláldozás mellett meglátásom szerint ma a megújulás, a feltámadás, az élet is jelen van. Vértanúink áldozata mindig is jelentősen erősítette, egyben tartotta nemzetünket. Ők tizenhárman megmerítkeztek a halálban, hogy egy nemzet lelkében feltámadjanak, és elnyerjék az örök életet – osztotta meg gondolatait az ünneplőkkel Törkencziné Horváth Beáta. A történelmi visszatekintőt követően zárta szavait: – Legyen ismét legfőbb értékünk az élet, a család, a gyermek, hogy szülessen újra minél több élet, legyenek utódok, akikre magunk és hazánkat bízhatjuk. Úgy gondolom, ez a XXI. század magyarjai számára a XIX. század vértanúinak üzenete.
A beszédet követően a Gyulaffy László Általános Iskola diákjai – Nagy Rozália és Kiss Dominika – adták elő szavalatukat, a Bakonyerdő Pávakör Galambos Anna vezetésével pedig hazafias dalokkal készült erre az alkalomra.
Gróf Batthyány Lajos mellszobránál koszorút helyezett el Czaun János, a városrészi önkormányzat vezetője és Tóthné Martinkovics Erika részönkormányzati tag, Mágedliné Kiss Eleonóra, a Gyulaffy László Általános Iskola igazgatója és Törkencziné Horváth Beáta igazgató-helyettes, az Országos ’56-os Szövetségtől Radnai József és Mária László, valamint a megjelent civil szervezetek és intézmények több képviselője.


