A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fotogrammetria és Térinformatika Tanszékén megkezdték a Kolontár melletti környezeti katasztrófáról készült felvételek kiértékelését és feldolgozását.
Az iszappal elöntött területekről készült alacsony felbontású műholdfelvételek a hírcsatornákon látható, helyszínről készített tudósítások megdöbbentő látványához hasonló képet adnak a katasztrófáról. A természeti csapás előtt készített felvételeket összehasonlítva az utánuk készült képekkel, jól látható a pusztítás mértéke. A műholdfelvételek használatának nem elhanyagolható előnye, hogy egyetlen nagyfelbontású felvétel 200–300 km2 nagyságú térségről ad átfogó, térképhez hasonló, aktuális képet. Semmilyen más földi felmérési módszerrel lehet ekkora területről egységesen és gyorsan információt gyűjteni.
A katasztrófa után készített felvételen (2010-10-10) a területen jól észrevehető, sötét terület jelzi az elöntött foltokat. Elhelyezkedésüket kiemelve külön színnel jelöltük az érintett területet. A térképen jól látható az elöntött területek mértéke, amely a Torna-patak völgyére terjed ki. A felvételen a domborzat illetve az érintett települések nevei is megjelennek. A műhold naponta készít új felvételt. Ezen képek feldolgozását folyamatosan végezik Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.
A felvételek további feldolgozásra várnak, melyből számszerűsíthető lesz az elöntött területek kiterjedése, pontos százalékos megoszlása (erdő, szántó, lakott terület, úthossz). Továbbá a terület megtisztítása is nyomon követhető lesz.
Dr. Kugler Zsófia
Kapcsolódó oldal: www.pannonpalatinus.hu