Hatályba léptek a katasztrófahelyzet kezelésére vonatkozó jogszabályok. A Magyar Közlöny keddi számában megjelent az Országgyűlés elé hétfőn terjesztett és sürgésséggel tárgyalt honvédelemről szóló törvény módosítása, továbbá az ahhoz kapcsolódó kormányrendelet és határozat. A jogszabályok lehetővé teszik Bakondi György, a kormány által kinevezett katasztrófabiztos munkájának megkezdését. Kinevezése a rendelet hatályvesztéséig, de legfeljebb kétéves időtartamra érvényes. A katasztrófabiztos tevékenységét a miniszterelnök irányítja, feladata ellátásáért a miniszterelnöknek felelős.
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004-es törvény módosítása rögzíti, hogy gazdálkodó szervezet működése a katasztrófával összefüggésben rendeletben a Magyar Állam felügyelete alá vonható. A „katasztrófabiztos” a következő jogosítányokkal rendelkezik: áttekinti a gazdálkodó szervezet vagyoni helyzetét; jóváhagyja, ellenjegyzi a gazdálkodó szervezet vagyoni jellegű kötelezettségvállalásait; a rendkívüli intézkedés bevezetését előidéző helyzet közvetlen elhárításával, illetve következményeinek enyhítésével összefüggésben dönt a gazdálkodó szervezet legfőbb döntéshozó szerve hatáskörébe tartozó ügyekben.
A kormány az október 6-án - a veszélyhelyzet kihirdetéséről- hozott rendeletét kiegészíti azzal, hogy a kormány a Honvédelmi törvény fenti módosítása alapján elrendeli a MAL Zrt. Magyar Állam felügyelete alá vonását. A Magyar Állam nevében kormánybiztos („katasztrófabiztos”) jár el.
A katasztrófabiztos (Bakondi György) hatáskörében betekinthet a gazdálkodó szervezet könyveibe, eszközeit, kötelezettségeit, szerződéseit, pénzforgalmi számláit megvizsgálhatja, a gazdálkodó szervezet vezetőitől, a legfőbb szervtől, a felügyelőbizottsági tagoktól, a könyvvizsgálótól – a gazdasági társaságokról szóló törvény szerinti elismert vállalatcsoport esetén az uralkodó tagtól – felvilágosítást kérhet, amit azok kötelesek megadni. A katasztrófabiztos hatáskörében részt vesz a gazdálkodó szervezet vagyoni jellegű kötelezettségvállalásait előkészítő, a gazdálkodó szervezet és hitelezői közötti tárgyalásokon, gyakorolja a fenti törvény szerinti hatásköröket.