Kevés olyan futóverseny van Magyarországon, ahol évről évre garantáltan más útvonal várja a résztvevőket. Az Uzsai Bazalt Trail éppen ettől különleges. A bánya folyamatos kitermelése miatt minden évben új pályát jelölnek ki a szervezők, így még a visszatérő futók számára is tartogat újdonságokat. Az idei esemény szeptember 19-én várja a sportkedvelőket, akik futóversenyen, gyalogos túrán vagy – első alkalommal – kerékpáros túrán is részt vehetnek.
Harmadszor rendezik meg
Hoffmann Zsolt, a verseny öt fős szervezőcsapatának egyik tagja a Vehírnek elmondta: az első két rendezvény minden várakozásukat felülmúlta. Az első évben még az esős idő ellenére is több tucat futó és túrázó érkezett, tavaly pedig már száz feletti volt a résztvevők száma mindkét kategóriában. A visszajelzések is egyértelműek voltak: sokan jelezték, hogy szeretnének újra visszatérni. Ennek egyik oka maga a helyszín. A futók egy aktív bazaltbányában teljesíthetik a távokat, amely az év többi részében nem látogatható. A magas bányafalak közül olyan panoráma tárul a résztvevők elé, amely Magyarországon is ritkaságnak számít, tiszta időben a Balaton és a Somló is jól látható.
Minden évben új útvonal
Mivel a bányában folyamatos a kitermelés, ugyanazt a pályát gyakorlatilag lehetetlen kétszer kijelölni. A szervezők minden évben olyan részeket is meg tudnak nyitni a résztvevők előtt, amelyek korábban még nem voltak bejárhatók, így az idei Bazalt Trail teljesen új élményt kínál azoknak is, akik már indultak a korábbi versenyeken.
Félmaraton és új kerékpáros túra
A tavalyi 10,5 kilométeres táv mellett idén már 21 kilométeres félmaratont is rendeznek, így a hosszabb kihívásokat kedvelők is próbára tehetik magukat. A futóverseny mellett ismét lesz vezetett gyalogtúra is, amely során a résztvevők felkereshetik a bánya területén található egykori pálos kolostor romjait. Ez a történelmi emlékhely egyébként nem látogatható, ezért a szervezett túra különleges lehetőséget kínál a megtekintésére. Az idei év legnagyobb újdonsága azonban a kerékpáros túra, amelyet a futóútvonalhoz hasonló nyomvonalon rendeznek meg. Ez nem verseny lesz, hanem vezetett túra, amelynek célja, hogy a bringások is átélhessék a bazaltbánya különleges hangulatát.
A díjak is a bánya világát idézik
A Bazalt Trail egyik védjegyévé váltak az egyedi befutóérmek és díjak. A szervezők nem hagyományos fémérmekkel készülnek, a befutóérmek valódi bazaltkő felhasználásával készülnek, a kupák pedig bazalttömbre rögzített plaketteket kapnak, így minden díj egyedi emléket jelent a résztvevőknek. A szervezők szerint az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy a helyek gyorsan elfogynak, ezért érdemes előzetesen regisztrálni az ecotime.hu oldalon. Az előnevezés nemcsak a futók számára ajánlott. A gyalogtúrán részt vevők is jobban járnak vele, hiszen az emlékérmekkel és a szervezési feladatokkal is könnyebb előre készülni.
A Bazalt Trail immár harmadik éve bizonyítja, hogy egy sportesemény egyszerre lehet természetközeli élmény, közösségi program és különleges felfedezőtúra. Az idei rendezvény ráadásul a Veszprém–Balaton Európa Sportrégiója 2026 programsorozat részeként még szélesebb közönséget szólíthat meg.


