– Ilyen katasztrófával még nem találkoztunk, ennek megfelelően feszített munkával telt az elmúlt egy hét. A hatékony mentés érdekében nagyon komoly erőket kellett megmozgatni az országban. A hihetetlen mértékű összefogásnak köszönhetően gyorsan tudtunk reagálni a helyzetre, ami elengedhetetlen, ha emberi életek forognak kockán. A tragédia bekövetkezése után 10 perccel az ajkai és devecseri tűzoltók, mentők, rendőrök már a helyszínen voltak. Egyes napokon 4000 ember dolgozott azon, hogy az emberek minél előbb visszaköltözhessenek házaikba. Rengeteg munka áll mögöttünk, de közel sem járunk a végénél. Ezer hektáron keletkezett olyan iszaplerakódás, amit a közeljövőben rehabilitálni kell.
– A kártérítések és helyreállítási munkák költsége látható már?
– A szerdai kormányülésen fontos döntések születnek a folytatást illetően, hiszen az elvégzendő feladatokhoz szükséges forrásokat elő kell teremteni. A miniszterelnök úr parlamenti beszéde mindenki számára világossá tette, senki nem maradhat fedél nélkül. „Ki fizeti a révészt? Azt az ügyészség és a bíróság eldönti.” Nyilván emberi mulasztás történt, a szakértők dolga lesz megállapítani, hogy ki hibázott. Hatalmas az üzemeltetők felelőssége, hiszen hetekkel korábban látniuk kellett, milyen repedések, kifolyások keletkeztek a tározó szélén.
– Melyek a következő lépések?
– A védőgát megépítését követően visszaköltözhetnek Kolontár lakói, illetve várhatóan megszűnik a készenléti állapot Devecserben, ezzel párhuzamosan folytatódnak a takarítási munkák. Az önkormányzatok szakértők bevonásával elvégzik az ingatlanok állapotfelmérését, lakhatatlanná minősítés esetén új területet jelölnek ki az építkezésre. Akik nem szeretnének a jövőben Kolontáron, vagy Devecserben élni, vagyoni káruknak megfelelően kaphatnak kártalanítást, és költözhetnek új helyre.
– Visszatérhet még az élet a katasztrófa sújtotta területekre?
– Az eddigi környezetvédelmi mérések szerint a kiömlő iszap mindössze 1–2 centiméter mélyen került bele a talajba, ott egy záróréteget alkotott, így nem szivárog mélyebbre a káros anyag. Amennyiben ezt a felső vékony réteget eltávolítjuk, majd a területet a mezőgazdasági termesztésben használatos lúgos talajjavító anyaggal kezeljük, ismét megtelepedhet itt az élővilág. Egyes szakértők szerint egyébként a lúgos talajnak is vannak pozitív hatásai, hiszen a régi meddők területére is visszatért az élet.