Lasztovica Jenő, a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság elnöke közölte, hogy a katasztrófa által érintett kolontári lakosok többségétől már megkapták a bontáshoz szükséges hozzájárulásukat, és a kártalanítási folyamathoz már készítik a szerződéseket. A lakhatatlanná vált otthonok bontási engedélyét a jövő héten adhatják ki. A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt.-t arra kérték, jelöljön ki olyan deponáló helyet, ahová a törmelékeket, valamint a vörösiszappal szennyezett földet el lehet szállítani, és a területet majd rekultiválni lehet.
Lasztovicza Jenő azt mondta: egyelőre nem tudni, Devecseren hány házról állapították meg a Belügyminisztérium szakértői, hogy bontásra szorul, mert az adatok egyeztetése, a tulajdonosok nyilatkozatainak begyűjtése még tart. A védelmi bizottság elnöke visszautasította a Greenpeace nyilatkozatait, miszerint a térségben veszélyes lenne a levegő és az ivóvíz minősége, illetve nem ellenőrzik azokat.
Zajlik a kárfelmérés
Devecseren még egyetlen épületre sem adtak ki bontási határozatot, annak ellenére, hogy legalább három tucatnyi lakóház megsemmisült, ugyanis zajlik a kárfelmérés, és az egyeztetés a lakókkal - mondta Bakos György megyei katasztrófavédelmi szóvivő.
A város polgármesterének közlése szerint vasárnap is folytatják a kárfelmérést, de még pontosan nem tudni, hány házra kell bontási engedélyt kérni, és hány olyan ember lesz, aki szeretné elhagyni Devecsert. Toldi Tamás polgármester megjegyezte, a kisváros mintegy ötezer lakosából hétszáz jelenleg nem lakik a házában, közülük négyszázan vasárnap sem tudnak visszatérni, mert otthonuk szennyeződött, megsérült. Eddigi személyes felmérése szerint 150-200 lakás menthetetlen állapotban van.
Dobson Tibor kárfelszámolási szóvivő tájékoztatása szerint hétfőn megkezdik az elöntött házak udvarain az iszapos föld gyalulását és elszállítását, az árkok szélesítését, ezért markológépek bontják el a kerítéseket .
25 m-es törésvonal
Osztrák hadmérnökök vizsgálják az ajkai zagytározó megsérült 10-es kazettáját, hogy miként lehetne megállítani a repedezett északi gátfal további süllyedését, és mi módon lehetne lezárni a kiszakadt tározót.
Az erődépítésben jártas osztrák hadmérnök szakértők Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár felkérésére érkeztek a katasztrófa sújtotta térségbe, és Kolontárnál, a gáttetőn vizsgálják a tározó repedéseit, valamint a sérült zagytározó lezárásának lehetőségeit.
A tározó falán keletkezett 4-5 repedés közül a legnagyobb méretű hasadék jelenleg 58 centiméter széles, és a törésvonal 25 méter hosszú. A megsérült északi oldalfalon emellett 40 centiméteres süllyedést is mértek korábban.
A gáttetőn dolgozó szakemberek elmondása szerint egy erősen esős időszak után kisebb elmozdulást lehet majd mérni, de abban bíznak, hogy a tározóban maradt kétmillió köbméternyi, sűrűbb állagú vörösiszap 500 méternél távolabbra nem kerülne, ha mégis leomlana az északi gátfal.