Tömeges csődtől tartanak az iszapkatasztrófa sújtotta települések vállalkozói. A környéken sok a családi gazdaság, és sokan dolgoznak az élelmiszeriparban, akik attól tartanak, hogy a jövőben senki sem akar tőlük vásárolni - hangzott el az RTL Híradóban.
Trágya helyett gipszet szórnak egy veteményesbe Kolontáron, az üvegházban pedig a fekete föld helyett vörösiszapban kókadoznak a paradicsomok. A talajra több centi vastagon rárakódott a lúgos folyadék, így a növények sem úszhatták meg a pusztítást. Sokaknak ez a megélhetését veszélyezteti.
A környék legnagyobb vállalkozója az élelmiszeriparban dolgozik. Nem akarta megmutatni üzemét, mert attól tart, hogy valaki felismeri a vállalkozást és azzal is rontja piaci esélyeit. Fuchs Zsolt szerint sajnos félő, hogy vevőkben erről a tájról érkező élelmiszer rossz érzést kelt, az is félő, hogy elveszítik piacaikat..
Fuchs Zsolt úgy számol, hogy mostanra már több 100 milliós lehet a kára. Sok vállalkozó azonban nemcsak veszteségtől, csődtől is fél. A környékbeliek ezért azt várják, hogy a kormány dolgozzon ki válságtervet a térség vállalkozásainak talpraállítására is. A kormány azonban egyelőre a türelmüket kéri.
A legelső dolog az, hogy biztosítsák mindenki lakhatását, tehát hogy a hideg előtt mindenkinek legyen fedél a feje fölött - mondta Nagy Anna kormányszóvivő. Ezzel egy időben nagyon fontos, hogy megtisztítsák a települést a vörösiszaptól. Minden más kérdés ezután következhet - tette hozzá.
A vállalkozók egyelőre a biztosítók segítségében bíznak. Tőlük remélnek akkora összeget, amely legalább a megsemmisült készleteiket és a berendezéseik árát fedezi.