A Vár Ucca Műhely 2000-ben indult útjára, azzal a szándékkal, hogy évi négy alkalommal jelenik majd meg. Tíz év után ildomos volt változtatni külsején, így színekben is más, és kicsit kisebb is lett, de tartalmát tekintve továbbra is színvonalas maradt.
– Hozzá kell szokni az új arculathoz – mondta Kilián László szerkesztő, majd elmesélte a címlapon található két sárkány legendáját. Az idei első kiadványt – összességében a huszonnyolcadikat – fehér Vár Uccának is lehet hívni, hiszen hagyományteremtésbe kezdtek a szerkesztők: a párosos számok címlapján a fehér, a páratlanokén a fekete szín dominál majd.
– Igazi naplós szám lett, az idők hozadéka. Ez minden szövegben látható. Újdonsága még, hogy hosszú idő után Géczi Jánost újra szerzőként üdvözölhetjük, aki egy egzotikus úti jegyzetet írt Kínáról – összegzett Kilián László.
A Vár Ucca Műhely elindulásakor volt arra esély, hogy szerzői találkozó is kialakul vele párhuzamosan. E kezdeményezést szerda este felelevenítették, s az egyik jelen levő írót, Novics Jánost kérdezték kritikájának születéséről. Bár Rubin Szilárd nem kortárs író, mégis újdonság volt mindenki számára, Marcel Proust említése pedig valóságos irodalmi vitát indított el.
A közös beszélgetés, a versek felolvasása és a szerzőkkel való találkozás azért mégiscsak bizonyítja, hogy van egy hely Veszprémben, ahol az irodalomé a főszerep.