November 17-én a koraközépkor művészettörténeti stílusával ismerkedhettek meg azok az érdeklődők, akik ellátogattak a Veszprémi Művelődési Központban megrendezett A romanika művészete című előadásra. A rendezvényen Havasi Krisztina, az MTA Művészettörténeti Kutatóintézetének munkatársa mesélt a 11. század környékén kibontakozott művészeti korszakról.
Az ókori Róma művészetéből merítő stílus elsősorban a keresztény Európa megerősödését szolgálta, ezért a romanika leginkább a korai kereszténység stílusjegyeivel mutat párhuzamot. Havasi Krisztina a sokoldalú és egyéni formákban gazdag művészeti korszaknak csupán egy-két gyöngyszemét emelte ki előadásában.
Bemutatta a kor egyik szobrászati remekét, az esseni Madonna-szobrot, amelyet Mária legrégebbi nyugati ábrázolásaként tartanak számon. Az eredetileg fából készült ereklyetartót készítői aranyszínűre festették azért, hogy a drága ötvöstárgyakat utánozzák vele. Szintén a román korból származik a híres Gero-kereszt is
A fából faragott feszület érdekessége Isten fiának újszerű ábrázolásában rejlik, hiszen a régebbi korokban Jézust nem megfeszített emberként jelenítették meg az alkotásokon. A Kölnben található kereszt a dóm felbecsülhetetlen értékei közé tartozik.
Mivel ez a majdnem három évszázadon keresztül ható irányzat rengeteg történelmi és társadalmi változással járt együtt, a művészeti téma mellett helyet kaptak történelmi vonatkozású történetek is, amelyek színesítették az előadást.
Havasi Krisztina december 16-án újra ellátogat a Veszprémi Művelődési Házba, ahol következő előadásában a román kor magyar művészetéről oszt meg érdekességeket a hallgatósággal.