A múzeumi órák és foglalkozások célja, hogy kézzelfoghatóvá, élményszerűvé tegyék az iskolákban tanultakat, a diákok kipróbálhassanak olyan tevékenységeket, amelyekről ezidáig csak olvasni volt lehetőségük. Ezzel együtt elsajátítják azokat a készségeket és kompetenciákat, amelyek lehetővé teszik, hogy egy múzeum kiállításait önállóan élvezzék és megértsék azt.
Most – közel 39 000 000 forintos beruházásból – új kreatív elemekkel gazdagodtak az iskoláknak és diákoknak nyújtott múzeumi szolgáltatások. A részleges akadálymentesítés következtében lehetőség nyílt a látássérült gyermekeket integráltan nevelő osztályok fogadására és foglalkoztatására is.
Az oktatótér újszerűsége abban áll, hogy az ismeretátadásban különböző módszerek ötvözhetők. Mivel ezek a funkciók egy térben kapnak helyet, a múzeum több tucat új programja egyetlen „múzeumi órán" vagy óvodai foglalkozáson belül nyújt lehetőséget a műtárgyakkal való közelebbi ismerkedésre, a digitális ismeretanyag közvetítésére, a kreatív foglalkozásra, a szerepjátékra, illetve a hagyományos vagy digitális feladatmegoldásra.
A tartalmi szempontból is megújuló kínálatban elsősorban az iskolai tananyagban háttérbe szoruló művelődéstörténeti érdekességek és a lokális, helytörténeti ismeretek kerülnek előtérbe. A megye különböző településeiről érkező diákok „helyi" ismeretekkel gazdagodhatnak: például várpalotai, zirci vagy bakonyoszlopi régészeti leletekkel, kislődi vagy alsóörsi néprajzi anyaggal találkozhatnak. A társadalmi problémák feldolgozását segítik a Veszprém megyei nemzetiségi kultúrákhoz kötődő foglalkozások: a német nemzetiségi kultúra valamint a „cigány témanap” programjai. Igazi szenzációt ígér a terem kísérleti szolgáltatása: a padlóba süllyesztett „sírgödör”, ahol a gyerekek maguk is részesei lehetnek a régészeti feltárásnak
A Laczkó Dezső Múzeum megújult és kibővült részletes múzeumpedagógiai programkínálata november végétől az intézmény honlapján elérhető: www.vmmuzeum.hu