– Pesten 163 évvel ezelőtt feltámadott a tenger – kezdte ünnepi beszédét dr. Mihalovics Árpád, a Pannon Egyetem nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettese. – Európa 1848 tavaszán olyan lett, mint egy lőporos hordó. Az ifjú radikálisok forradalmi úton fogadtatták el programjukat.
– Ünnepelni és tisztelegni jöttem ma ide. Kölcsey Ferenc már nem érhette meg a függetlenséget, amikor egy nemzet forrott eggyé. Megkezdődött a polgári átalakulás, mely nélkül mi sem érhettünk volna el semmit. Az Európai Unió nem az államok, hanem a nemzetek, a polgárok és a kisebbségek uniója. Igent mondtunk egy olyan Európára, ami egyenrangú szövetség – a jogok és kötelességek egyformán vonatkoznak mindenkire.
– Mire tanít valójában a mi 1848-unk? A hazaszeretetre, a bátorságra, az ünnepi összefogásra. Ma elválik egymástól a sokrétű generáció – azt kell keresnünk, ami összeköt bennünket, a megújulás és az összefogás politikájára van szükség – fogalmazott a rektorhelyettes.
Mátyus Tamás
A Pannon Egyetem még 2006-ban Média Díjat alapított. A díjban az az újságíró részesülhet, aki részt vesz az intézmény eseményein, valamint tudósításaival és munkájával az egyetem hírnevét öregbíti. Idén a Média Díjat Mátyus Tamás, a Veszprémi 7 Nap újságírója vehette át.
Ezután az Egyetemi Versmondó Műhely emlékeztette a jelenlevőket a forradalom és szabadságharc történetére, valamint máig érezhető hatására. Az ünnepség az E épületben lévő emléktábla koszorúzásával zárult, melynél Mihalovics Árpád és Csikós Viktor, a Hallgatói Önkormányzat Elnöke helyeztek el koszorút.