A Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karán első alkalommal rendezték meg a Veszprémi Bioelektromos Képalkotási Konferenciát március 18-án. A rendezvény előtt sajtótájékoztatót tartottak a Műszaki Informatikai Kar Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központjának munkájáról.
– A kar számára egyformán fontos az oktatás, a kutatás és az innováció, így a Műszaki Informatikai Kar modelljébe kiválóan illeszkedik az öt kutató-fejlesztő központ munkája – fogalmazott dr. Friedler Ferenc dékán.
Prof. dr. Kozmann György, a központ és a Kardiológiai Bioelektromos Képalkotó Kutatólaboratórium vezetője is hangsúlyozta az oktatás, a kutatás és a fejlesztés egymást erősítő erejét. A munka hatékonyságát stabil kutatási alapok erősítik az egészségügyi és műszaki tudományok határterületén. A fejlesztésben külső partnerek is segítenek, mondta.
A Műszaki Informatikai Kar Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központ célja, olyan informatikai eszközök kifejlesztése, melyek hozzájárulnak a magyar lakosság egészségügyi állapotának javításához, megőrzéséhez, valamint a felmerülő költségeket is csökkentik. A központ elsődleges feladata az egészségmegőrzés informatikai rendszereinek továbbfejlesztése, az otthoni ápolást megalapozó telemedicina, a szív- és az agyműködést hatékonyabban megoldó bioelektromos képalkotás biztosítása.
prof. dr. Nagy Zoltán
– Interdiszciplinális kutató-fejlesztő központ jött létre a karon – mondta prof. dr. Nagy Zoltán, a Tudományos Tanácsadó és Felügyelő Bizottság elnöke, az Agyi Bioelektromos Képalkotó Kutatólaboratórium vezetője. – A kutatási témák főként két népbetegséggel, a szívinfarktussal és a stroke-kal foglalkoznak. A Tudományos Tanácsadó és Felügyelő Bizottság feladata a központvezető szakmai, tudományos terveinek és a központ éves beszámolójának értékelése, valamint tanácsadás a fejlesztések kialakításában.
Dr. Rácz Jenő
Dr. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója is a kezdeményezés mellé állt, biztosította róla az egyetemet, hogy a kórház háttérként mindig az intézmény segítségére lesz.
– Gyakran az áttörés két szakma határán történik meg – fogalmazott prof. dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjának igazgatója. Elmondta, hogy az együttműködés abban segítheti a legjobban az orvostudományt, hogy ezeket a betegségeket időben diagnosztizálhatják, így több emberéletet menthetnek meg.
A konferencián részt vett Dévai Endre, az Innomed Zrt. elnöke is. Véleménye szerint a magyar egészségügy csak akkor tud megújulni, ha az orvosi gárda mögött olyan ipar áll, ami igényli a változást.