Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Újfajta elvek sikere

2011. március 24. 19:06
Dr. Friedler Ferenc egyetemi tanárt, a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar dékánját jelölte a szenátus március 17-én rektornak.

Dr. Friedler Ferenc fő célja az oktatás, kutatás és kutatás-fejlesztési innovációs tevékenység magas színvonalú és eredményes működtetése, erős, együttműködő karok hatékonysága a Pannon Egyetemen. Programjáról, valamint az egyetem jövőjéről kérdeztük.

– Miért döntött úgy, hogy pályázik a Pannon Egyetem rektora címre? Mit tart fontosnak vezetőként?

– Tudományos és oktatási szervezetek alapítójaként, vezetőjeként a megszerzett fejlesztési tapasztalataimat szeretném kamatoztatni az egyetem javára. Egyébként a hazai felsőoktatás jelentős paradigmaváltás előtt áll, csökken a hallgatói létszám, szigorúbb versenykörülmények lesznek, és az integrációs kényszer is szóba kerülhet. Ezért fontos, hogy egyetemünk megfelelő irányba haladjon, ezáltal biztosítsuk hosszú távú fenntartható működését. A rektorságot megtisztelő feladatnak tekintem, ennek megfelelően készítettem el pályázati anyagomat is. Az anyagban megfogalmaztam, hogy kiemelten fontosnak tartom a munkahelyek megőrzését, a munkatársaim szakmai sikerét, a hallgatók hosszú távú szakmai karrierjét, a stabil gazdasági hátteret, a régióban szakmai és innovációs együttműködéseket, valamint a nemzetközi élvonalba tartozó tudományos tevékenységet – ez a hat elem együtt határozza meg az egyetemet. Ha ebből valamit elhagyunk, akkor a maradék öt sem teljesíthető hosszú távon. A felelősségünk óriási, hiszen hallgatóink diplomájának értéke és oktató, kutató kollégáink sorsa munkánk függvénye. Egy akadémiai intézmény életében kiemelkedően fontos a bizalom is. E tényezők együttes megléte adja elképzeléseimben az egyetem fogalmát, és ennek megfelelően kell a munkánkat végezni.

– Hol helyezné el a Pannon Egyetemet a hazai felsőoktatási intézmények között?

– Az egyetemeket Magyarországon legtöbbször méret szerint rangsorolják. Ez értelmetlen dolog, hiszen nem a méret, hanem a képzés minősége lényeges. A mennyiség általában a minőség rovására megy. A Pannon Egyetem alulreprezentált a hazai és nemzetközi közösségben, tehát befolyásunk összességében kisebb, mint ami szakmai tevékenységünkből következhetne. A vezető felelőssége a körülmények megteremtése ahhoz, hogy az egyetem minden tevékenységében élvonalbelivé váljon. Ehhez kooperatív, egymást támogató, egy irányba haladó szervezet rendszereként kell működnünk.

– Milyen fejlesztésekre van szükség az egyetemen?

– Először meg kell vizsgálni, hogy szervezetünk teljesíti-e azokat a kritériumokat, amelyeket az előbbiekben soroltam fel. A vizsgálatba fektetett munka gyorsan megtérül, teljesítmény- és minőségnövekedéssel járhat. Így eljuthatunk oda, hogy a Pannon Egyetemet Magyarország élvonalbeli egyetemeként jegyezzék. Nem a méret tekintetében, hanem minőségben és elismerésben. Ehhez infrastrukturális fejlesztések is kellenek, amelyeket a dékánokkal közösen megvizsgálva ésszerűen és célszerűen kell meghatároznunk.

– Előreláthatóan hogyan alakul az intézmény költségvetése?

– Nagyon nehéz a helyzet, zároltak egy jelentős összeget, és a hallgatói létszám növekedésére sem lehet számítani. Az a fő feladatunk, hogy hatékonyságnöveléssel biztosítsuk a működési feltételeket.

– A kormány új felsőoktatási koncepciót szeretne megalkotni, ami sok esetben negatívan hathat az egyetemekre. Ön szerint milyen hatással lesz ez a Pannon Egyetemre?

– Versenytársainkat is hasonló módon érinti majd a felsőoktatási törvény változása. Ha erősek vagyunk az alaptevékenységünkben, intézményünket kevésbé érintik a változások, mert például súlyponteltolással semlegesíthetjük a negatív hatásokat. Ha továbbra is kiváló hallgatókat oktatunk, megfelelő oktatási körülmények között, erős tudományos háttérrel és innovációs forrásokkal, működésünk nem kerülhet veszélybe. Legalább olyan jó körülmények között fogunk működni, mint bármelyik másik intézmény.

– Hogyan lehetne eltüntetni a város és az egyetem között húzódó „falat”?

– Veszprémi születésű vagyok, így fontos számomra a város és az egyetem is. Ha létezik ilyen „fal”, akkor le kell bontani. Veszprémnek is fontos az egyetem, ami nagyon jelentős forrást hoz a városba. Korábbi összehasonlítás szerint a magyarországi legélhetőbb városoknak egyetemük van. Ezt most is figyelembe kell vennünk. Számunkra is fontos a várossal való együttműködés, hiszen itt olyan rangos intézmények vannak, amelyek a munkánkat erősítik. Nekünk is részt kell vennünk abban, hogy ezek továbbra is élvonalbeli intézmények legyenek. Ezen kívül az infrastrukturális fejlesztéseinket is egyeztetnünk kell a várossal. Szoros együttműködésben, operatív alapon tervezem a közös munkát, így saját eszközeinkkel hozzájárulhatunk a város működéséhez.

Janni Anikó
Kovács Bálint
további cikkek
Középpontban a környezeti nevelés Pannon Egyetem Középpontban a környezeti nevelés A Pannon Egyetemen 2022 óta fut a Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében a Nemzeti Kutatások alprogram, amely a környezettudatos életmóddal kapcsolatos társadalmi és nyelvi attitűdök vizsgálatát veszi górcső alá online szövegek és kérdőíves felmérések alapján. A projekt 2025 végéig tart. 2024. december 19. 18:19 Digitális eszközökkel a jövő oktatásáért: laptopokat kaptak az 5. és 9. évfolyamos diákok Digitális eszközökkel a jövő oktatásáért: laptopokat kaptak az 5. és 9. évfolyamos diákok Újabb lépést tett a magyar oktatási rendszer a digitalizáció felé: immár negyedik alkalommal osztottak ki számítástechnikai eszközöket az iskolások számára kormányzati támogatásból. A program keretében országszerte 125 ezer laptopot kaptak az 5. és 9. évfolyamos tanulók, amelyek tabletként is funkcionálnak. A diákoknak csupán igényelniük kellett a gépeket, és mindenki, aki jelentkezett, meg is kapta az eszközt. 2024. november 28. 12:20 Mestereket avattak az Iparkamarában közélet Mestereket avattak az Iparkamarában Huszonégyen vehették át mesterlevelüket kedd délelőtt a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara rendezvénytermében. 2024. november 26. 14:29 125 éves a herendi iskola közélet 125 éves a herendi iskola Fennállásának 125. évfordulóját és az új épület felavatásának félévszázados jubileumát ünnepelte pénteken a Herendi Német Nemzetiségi Általános Iskola. 2024. november 16. 14:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.