A kötetben magyar gondolkodók írnak a 21. századi világalternatívákról, paradigmákról. A könyvet Garaczi Imre és Varga Csaba szerkesztette, akik a bematatón is részt vettek. A tanulmánykötet bemutatásában közreműködött Ugrin Emese politológus is.
A Stratégiai Intézet már több éve folytat kutatást az európai paradigmaváltás témájában, ebbe kapcsolódott be a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi kara. A karon több kutatócsoport is működik, Garaczi Imre így arról számolt be, mennyire sok irányba próbálnak tájékozódni az egyetem munkatársai. Külföldi és magyar egyetemekkel is kapcsolatot építettek ki.
Garaczi Imre
A Metaelméletek és új paradigmák című tanulmánykötet különlegessége a sokszínűségén túl, hogy szabálytalanul tördelték. Erre azért volt szükség, hogy a szerzők egyedisége érződjön.
– Nekem nem volt könnyű elolvasni – mondta el Ugrin Emese. – A Stratégiai Intézet 20 éve foglalkozik a jövőkutatással, paradigmaváltással. A könyvben ennek a hosszú folyamatnak az eredményei jelennek meg. A paradigmaváltás olyan folyamat és olyan gyors a 20. században, hogy rendszerezni próbáltuk, ha ez lehetséges.
Ugrin Emese beszámolt arról is, hogy a kötetben próbálnak egy fejlődési irányt megmutatni, azonban globális iránya ennek nem lehet. Mindenhol a spiritualitás felé fordulnak az emberek, azonban nem egy irányba haladnak, hanem egymás vallásából vesznek át dolgokat. Az egyetlen dolog, ami ma a világban egységesen megjelenik, az a gazdasági válság, mondta.