A helyszínek kiválasztásakor több szempontot kell figyelembe vennünk. Első sorban azt, hogy a helyszín lehetőleg közterületen legyen. Mérlegelnünk kell a közlekedési, parkolási és megközelíthetőségi szempontokat, hiszen nagyon fontos, hogy mindezekhez biztonságos körülményeket biztosítsunk. Nyilvánvalóan szem előtt kell tartanunk, hogy a megközelíthetőség hulladékszállító autóval is lehetséges legyen, hiszen garantálnunk kell a zökkenőmentes ürítést. Gondot fordítunk arra is, hogy a szigetek egymástól mért távolságát ideálisan alakítsuk – sorolja a szempontokat Gönczi Zoltán, a Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt. hulladékgazdálkodási üzemének vezetője.
Az eddig felsorolt tényezők olyan szempontok, melyeket viszonylag könnyen tudunk teljesíteni. A legtöbb nehézséget a környéken lakók hozzájárulásának megnyerése jelenti. Az a tapasztalatunk ugyanis, hogy sokan szeretnének szigetet, de mindig „másvalaki” portája elé – mondja az üzemvezető. Ezért kérjük például, hogy az új helyszínt aláírásával támogassa a területi önkormányzati képviselő, mert a kihelyezett edény átmozgatásának vagy megszüntetésének többletköltségét cégünk nem tudja újra és újra felvállalni az esetleges tiltakozások miatt.
– Van előírás arra vonatkozóan, hogy egymástól milyen távolságra kell kihelyezni a gyűjtőszigeteket?
– Ésszerűségi szabályok szerint járunk el. Egyensúlyt kell találni, hogy a szelektív gyűjtés valóban környezetvédelmi érdekeket szolgáljon. Az a célunk, hogy a szelektív hulladék begyűjtésére indított járműforgalom ne terhelje túlzott mértékben a környezetet.
– 1997-ben indult a szelektív gyűjtés Veszprémben. Lassan felnő egy generáció, van tapasztalatuk az ő aktivitásukról?
– Az óvodás és általános iskolás korúak feltűnően jól informáltak a témában. A pedagógusoktól gyakran halljuk, a gyerekek maguktól mondják, hogy „viszem a szelektívbe”, tudják az elemről, hogy veszélyes hulladék és nem szabad a kukába dobni, csak az elemgyűjtőbe. Szeretnénk segíteni a pedagógusoknak, hogy a környezettudatos gondolkodás életformává váljon. Ezért is szervezünk például most április 18-án is egy oktatónapot, hogy közeledvén a tavaszi iskolai rendezvényekhez és az erdei iskolai programokhoz, ötletet adjunk a pedagógusoknak, és segítsük azt, hogyan adják át a gyerekeknek a szelektív hulladékgyűjtés alapismereteit. Jók a tapasztalatok, de szükség van a folyamatos információáramlásra, az új megközelítési módokra, mert a világ gyorsan változik körülöttünk, és a gyerekek figyelmét felkelteni egyre nagyobb kihívás.