A Műszaki Informatikai Kar Műszaki Kémiai Kutatóintézete (MÜKKI) 2011. április 27-29. között a Veszprémi Akadémiai Bizottság Székházában rendezi meg a 39. Műszaki Kémiai Napok konferenciát, amelyen 64 előadáson és 12 poszteren mutatják be a legújabb kutatási eredményeket.
A környező magyar anyanyelvű kutatók és PhD hallgatók, valamint vállalati partnerek vesznek részt a háromnapos eseményen, a műszaki kémia hazai és nemzetközi szakmai kiválóságai. Az érdeklődőket elsőként Dr. Nagy Endre, a Műszaki Kémiai Kutatóintézet igazgatója, a szervezőbizottság elnöke köszöntötte, így az ipar, több hazai és külföldi egyetem, az MTA intézeteinek képviselőit, előadókat és résztvevőket egyaránt. Ezt követően Brányi Mária, Veszprém alpolgármestere nyitóbeszédében elmondta, a konferencia témái a városi fejlesztési tervekkel egybecsengenek, hiszen olyan környezettudományi technológiákat mutatnak be, melyek új utat nyitnak egy élhetőbb világ és város felé. Továbbgondolkodásra bíztatta a résztvevőket. Dr. Rédey Ákos, a Pannon Egyetem rektora elmondta, az intézmény és a MÜKKI fejlődése egymástól elválaszthatatlan a kutatóintézet eredményeinek köszönhetően, melyek a jövőt szolgálják. A jövőbe tekintett köszöntőjében Dr. Friedler Ferenc, a Műszaki Informatikai Kar dékánja is, hangsúlyozta a konferencia fontosságát, hiszen a műszaki kémiához minden minket körülvevő tárgy kapcsolódik valamilyen formában, a mindennapok része ez a tudomány. A plenáris előadásokon és a hat szekcióban ismertetett eredmények a nemzetközi szint felé mutatnak, a résztvevők és a MÜKKI kutatói számos hazai és nemzetközi rangos szervezet, folyóiratok szerkesztőbizottságának tagjai. A dékán a több évtizedes hagyományra visszatekintő rendezvény történetét is felelevenítette.
A Műszaki Informatikai Karon nagy hangsúlyt fektetnek a kutatási eredmények hasznosítására, innovációs tevékenységüket az oktatással és kutatásokkal összhangban végzik, így biztosítják a minőséget működésük minden szintjén. A Műszaki Kémiai Napok keretében számos olyan eredményt és fejlesztést mutatnak be hazai és külföldi szaktekintélyek, melyek az iparban kiválóan hasznosíthatók.
Az ipar és a felsőoktatás jeles képviselői tartottak plenáris előadásokat, elsőként szó volt a generikus hajtóanyag és gyógyszerkészítmények fejlesztéséről, az innovatív megoldások kémiai hátteréről. Az ajkai vörösiszap katasztrófa egészségügyi és környezeti következményeiről és tanulságairól, a tárolási gyakorlatokról, a gátszakadás okairól és a vörösiszap további hasznosítási lehetőségeiről Dr. Szépvölgyi János, a kar professzora, az MTA Kémiai Kutatóközpontjáéban működő Anyag- és Környezetkémiai Intézetének igazgatója beszélt. Ezt követően fizikai és kémiai gyakorlatokat bemutató plenáris előadásokon vehettek részt az érdeklődők, a technológiai hulladékvizek kezelését és a szuperkritikus oldószerekben végzett műveleteket mutatták be a kiváló hazai kutatók.
A programsorozat részeként április 28-án Veszprémben tartja tisztújító közgyűlését a Magyar Kémikusok Egyesületének Membrántechnikai Szakosztálya, pénteken pedig együtt ülésezik az MTA Műszaki Kémiai Komplex Bizottsága, az MTA Vegyipari Műveleti Munkabizottsága és az MKE Műszaki Kémiai Szakosztálya. Ezekben a szervezetekben aktív szerepet vállalnak a Műszaki Kémiai Kutatóintézet munkatársai. Az előadások válogatott anyagait megjelentetik a Hungarian Journal of Industrial Chemistry veszprémi folyóiratban.