A függők ellenállhatatlan késztetést éreznek arra, hogy mindig online legyenek, és feszültté válnak, ez nem sikerül, vagy önszántukból próbálják meg mellőzni az internet-használatot.
A több mint 3500 Connecticut állambeli középiskolás megkérdezésével zajlott kutatás megállapította, hogy az internetfüggő diákok nagyobb eséllyel lesznek depressziósak vagy nyúlnak a drogokhoz. A felmérés vezetője, Timothy Liu és kollégái a Yale Egyetemről ugyanakkor leszögezték: nem tudtak egyértelmű bizonyítékot találni arra, hogy az internethasználati szokások összefüggésbe hozhatók-e a depresszióval vagy a droghasználattal.
"Az internetfüggőség az amerikai középiskolások mintegy négy százalékára lehet jellemző" - írták a The Journal of Clinical Psychology nevű szaklapban. "Összefüggésbe lehet hozni a depressziót, a túlzott internethasználatot és az agresszív viselkedést. A középiskolás fiúk sokkal többet használhatják a netet, és kevésbé tudatosan viszonyulhatnak a problémához".
A tanulmány során tíz iskola diákjainak több mint százötven kérdést tettek fel az egészségről, a veszélyes viselkedésről és az lobbanékony reakciókról - és hét kérdés vonatkozott az internethasználatra. Megkérdezték például hogy lógtak-e az iskolából, lemondtak-e társas programokat azért, hogy az interneten szörfölhessenek, és arra is kíváncsiak voltak a kutatók, hogy a családnak vajon pontos tudomása van-e arról, hogy gyermekük mennyi időt tölt a neten. Három kérdés kifejezetten arra vonatkozott, hogy kiderítsék, internetfüggő-e a diák. Megkérdezték, éreztek-e ellenállhatatlan késztetést, hogy fenn legyenek a világhálón, internet hiányában növekvő feszültséget, amit csak az internethasználat oldhatott fel.
A 3560 tanuló négy százalékáról derült ki, hogy internetfüggő. Az ázsiai és a spanyol ajkú diákok nagyobb valószínűséggel feleltek meg az internetfüggőség kritériumainak annak ellenére, hogy a megkérdezettek többsége a fehér lakosság köréből került ki. A lányok többször válaszoltak igennel az internetfüggőséget vizsgáló kérdésekre, ám a fiúk közül többen - megkérdezettek 17 százaléka - mondták azt, hogy több mint húsz órát töltenek a világhálón hetente. A lányoknál ez az arány csupán 13 százalék volt.
Az internetfüggő diákokról kiderült, hogy gyakrabban lesznek depressziósak és keverednek súlyos verekedésekbe, mint a többiek. Megállították továbbá: hogy azok a fiúk, akik e betegségben szenvednek, gyakrabban dohányoznak és használnak drogokat. A kutatók szerint nehéz megmagyarázni az összefüggést. "Azért töltenek el annyi időt a neten, mert depressziósak, vagy azért depressziósak, mert túl sok időt fordítanak az internetre? Olyan ez, mint a tyúk meg a tojás kérdése" - mondta Elias Aboujaoude, a Stanford Egyetem kutatója, aki maga nem vett részt a kutatásban.