A hirtelen szívhalál azonnali kezelésére és a túlélési lánc erősítésére, az újraélesztési technikák elsajátítására már harmadik alkalommal szerveztek tanfolyamot a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karán június 9-én. A város lakói, egyetemi hallgatók, dolgozók és családtagjaik is elsajátíthatták az életmentő ismereteket.
A Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karán Veszprémben nagy hangsúlyt helyeznek a hirtelen szívhalál okainak kutatására, a megelőzésre, és az azonnali kezelésre is. 2009 februárjában nyilvános félautomata defibrillátor készüléket vásároltak, mely az egyetem polgárai és a városlakók számára is elérhető a kar épületének földszintjén. A készülék használatára és az újraélesztéssel kapcsolatos ismeretek elsajátítására térítésmentes tanfolyamot hirdettek.
A Műszaki Informatikai Kar vezetése fontosnak tartja, hogy a minél gyorsabb bevethetőség érdekében a technikát érthetővé és elérhetővé tegye a városlakók számára, hiszen hirtelen szívhalál esetén a korai segítség életmentő lehet. Piglerné dr. Lakner Rozália dékánhelyettes köszöntőjében elmondta, a három alkalommal mintegy 150 érdeklődő sajátította el az újraélesztési technikákat, fontos, hogy a készülék elérhető legyen a forgalmas helyeken. Kiemelte, hogy az egészségügyi informatikai fejlesztések különösen nagy szerepet kapnak a karon, egyedülálló kutató-fejlesztő központot működtetnek, melyet nagyhírű professzorok vezetnek. Már régóta figyelik a hirtelen szívhalált megelőző állapotokat, így nagy érzékenységű EKG-val, bioelektromos képalkotó rendszerekkel sokkal korábban érzékelhetővé válik a betegségre való hajlam.
A tanfolyamon, melyet Ősz Gyula, az Innomed szakembere tartott, elméleti és gyakorlati ismeretekkel gazdagodott a 33 résztvevő. Az élettani tudnivalók mellett megismerkedtek az újraélesztés és defibrillálás folyamatával, gyakorlati teendőikkel, a fibrilláció külső jeleinek felismerésével és kezelésével. Fontos, hogy percenként 7-10%-kal csökken a siker esélye, az ember képes az újraélesztésre, nem a készülék, az csak javítja annak hatásfokát, segítséget nyújt használójának, hogy a rendelkezésre álló mintegy öt percben károsodás nélkül tudjon új esélyt adni az életre.