A Pannon Egyetem „Mobilitás és Környezet” című projektje keretében a Mérnöki Karon folyó járműinformatikai és mechatronikai kutatásainak bemutatása és kiterjesztése céljából 2011. július 6-án szakmai napot tartott. A szakmai napon részt vettek a Continental Teves Magyarország Kft. szakemberei, valamint az amerikai székhelyű mérési és adatgyűjtési technológiákkal foglalkozó National Instruments vállalat hazai és külföldi munkatársai is.
A Pannon Egyetem és a Continental Teves együttműködése hosszú ideje sikeres, olyannyira, hogy a tavalyi év szeptemberétől a Mérnöki Kar mechatronikai mesterképzésének keretein belül Járműrendszertechnikai szakirány indult a cég támogatásával. Ennek célja, hogy a régióban az autóiparhoz köthető területeken a magasan képzett mérnökutánpótlást biztosítsa.
Ezzel párhuzamosan jött létre ugyancsak a Mérnöki Karon egy Járműrendszertechnikai laboratórium, melynek tevékenységébe a Continental szakemberei is bekapcsolódtak és segítik a diplomázó illetve doktori témákon dolgozó hallgatók munkáját.
A labor tevékenységét a tavalyi évben az egyetem által elnyert TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0003: „Mobilitás és környezet: Járműipari, energetikai és környezeti kutatások a Közép- és Nyugat-Dunántúli Régióban” pályázat is támogatja. Ezen projekt keretében egy olyan korszerű, nagyértékű szimulációs eszköz került beüzemelésre, mely a National Instruments által gyártott legmodernebb hardver és szoftver technológiákra támaszkodik, és nagymértékben segíti az autóipari vezérlőegységek (ABS, ESP, ACC…) HIL (Hardware-In-the-Loop) fejlesztését és tesztelését. A szimulátor segítségével az elektronikus vezérlőegységek járműdinamikát is figyelembe vevő tesztelése válik lehetővé, mintha az eszközök egy valós járműben lennének elhelyezve. Ezáltal a prototípus tesztelés folyamata hatékonyabbá válik, a Continental Teves által gyártott ABS vezérlő illesztésének tanúságai szerint.
Az eszközre alapozva a Járműrendszertechnikai laborban a fejlesztőcsapat olyan alapkutatásokat fogalmazott meg, amelyek ipari érdeklődésre is számot tartanak.
A rendszer bemutatását nagy érdeklődés követte, élénk megbeszélés alakult ki a kutatás-fejlesztéssel, alkalmazásokkal, eszközgyártással foglalkozó szakemberek között a rendszerben rejlő további tudományos és kutatási lehetőségek kiaknázásáról. A partnerek megállapodtak abban, hogy rövid időn belül folytatják a párbeszédet, mivel az alapkutatások kihívásai és az új technológia lehetőségei korszerű és hatékony megoldásokat eredményezhetnek. A résztvevők kiemelkedőnek értékelték a Járműrendszertechnikai labor eredményeit az autóiparhoz köthető kutatások területén. Yiannis Pavlou a National Instruments ügyvezető igazgatójának véleménye szerint a Pannon Egyetem elkötelezett az alkalmazás-orientált fejlesztések mellett, s azonnal reagál az ipari partnerek igényeire.