Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Karitász – gondoskodó szeretet

2011. augusztus 4. 16:54
A római katolikus egyház segélyszervezetéről, a Karitászról, annak elmúlt 80 évéről emlékezik meg a Gizella Királyné Múzeum új tárlata.

Nagy érdeklődés kísérte a kiállítás megnyitóját, ahol Márfi Gyula érsek, Nagy Károly kanonok köszöntötte az egybegyűlteket, és osztotta meg velük gondolatit.

A köszöntő szavak középpontjában, mint ahogy a Karitász tevékenységének fókuszában is, az ember állt, és a szeretet. Hiszen gondoskodó, a másikat tisztelő szeretet nélkül nem létezhet a katolikus egyház, nem létezhet a Karitász sem.

Az 1931-ben Pesten útjára induló humanitárius szervezet korra, nemre, felekezeti hovatartozásra való tekintett nélkül segíti a rászorulókat szociális, egészségügyi intézmények fenntartását vállalja és különböző segélyprogramok, akciók útján. Legfontosabbnak azt tartják, hogy a karitász hálózatban dolgozó önkéntes és hivatásos munkatársak személyes szeretete jusson el az általunk támogatott emberekhez. A szeretetszolgálatot közösségben gyakorolják és ezekbe a közösségekbe szeretettel várnak minden érdeklődőt.

A Karitász ott van a mindennapjainkban, hogy figyeljen a rászorulókra, ott van a nagyobb természeti és ipari katasztrófáknál, helyreállításnál egyaránt. Foglalkoznak segélyszállítmányokkal, beteglátogatással, ruhaosztással, idősek látogatásával, segélyosztással és nagyobb ünnepekhez tartozó rendezvények szervezésével.

A Karitász tehát egyszerre mozgalom és intézmény. Mozgalom, amelyben önkéntesek dolgoznak és intézmény, amely a Katolikus Egyház hivatalos segélyszervezeteként a munkához szükséges kereteket adja meg. A karitász szervezetek alapja, kiindulópontja a plébánia. Ahol összejöveteleket tartanak, ahol megbeszélik, kik szorulnak segítségre és hogyan támogassák a rászorulókat.

Ennek a példaértékű szervezetnek az eddigi történetét mutatja be a kiállítás az alakulástól, a kommunizmus illegális évein keresztül a rendszerváltás utáni újjáalakulásig, napjainkig.

„Ahol nagy a szeretet, ott mindig történnek csodák.” /Willa Cather/

Pethő Imre
Kovács Bálint
további cikkek
Vajon hogyan vesztettük el egymást? kultúra Vajon hogyan vesztettük el egymást? Hogy lehet az, hogy még akkor is egyedül vagyunk, amikor épp nem vagyunk egyedül?! 2024. december 30. 0:14 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. 2024. december 26. 12:42 Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.