Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Tíz kép, amely megrázta a világot

2011. augusztus 4. 17:11 // Forrás: kulturpart.hu
Gyakran mondjuk, hogy egy kép többet mond minden szónál. Összegyűjtöttük az elmúlt évtizedek tíz legfelkavaróbb sajtófotóját.

10. Koszovói menekültek (Carol Guzy)

Carol Guzy volt az első nő, aki Pulitzer-díjat kapott helyszíni tudósítás kategóriában. 2000-ben pedig a koszovói menekülteket ábrázoló megindító fotóit díjazták.

Ez a kép Agim Shalat ábrázolja, egy kétéves kisfiút, akit a drótkerítésen keresztül adnak át hozzátartozóinak. Több ezer koszovói menekült család egyesült így a táborokban Kukes-ben, Albániában. (A város egyébként az első, amit Nobel-békedíjra jelöltek a 450 ezer menekült befogadásáért.)

9. Háború talp alatt (Carolyn Cole)

A Los Angeles Times fotósa, Carolyn Cole készítette ezt a fotót Libériában, libériai polgárháború alatt.

Töltényhüvelyek borítják az utcát Monroviában. A libériai főváros volt a leginkább érintett terület, itt csaptak össze a kormány katonái és a felkelők.

8. Thaiföldi mészárlás (Neil Ulevich)

Neal Ulevich nyerte a Pulitzer-díjat 1977-ben egy fotósorozatért, melyben bemutatta a Bangkok utcáin uralkodó káoszt és brutalitást.

1967. október 6-án a Thammasat Egyetemen Thanom Kittikachorn, volt vezető visszatérése ellen tüntető diákokat mészároltak le. A fiatalokat megverték, megcsonkították, lelőtték, felakasztották vagy halálra égették.

7. Vihar utáni csend (Patrick Farrell)

A Miami Herald fotósa, Patrick Farrell kapta el ezt a pillanatot a 2008-as haiti vihar áldozatáról. Farrell impresszív fekete-fehér képekkel dokumentálta a tragédiát.

A képen egy kisfiú egy babakocsit próbál kimenteni a Hanna nevű trópusi vihar után.

6. Az Egy ereje (Oded Balilty)

2006-ban az izraeli hatóságok elrendelték az olyan illegális előretolt állások evakuálását, mint Amona. Oded Balilty, az Associated Press izraeli fotósa jelen volt, amikor az evakuálás példa nélküli összecsapásba fulladt a telepesek és rendőrség között.

Ynet Nili, a képen látható tizenhat éves zsidó telepes így nyilatkozott: - Egy ilyen kép szégyen Izrael számára, és semmi nincs benne, ami miatt büszke lehetnénk rá. Sokan mondják, hogy a kép művészi értéket képvisel, de nem erről van szó. Ami Amonában történt, az valami egészen más. - mondta Ynet.

5. World Trade Center 9/11 (Steve Ludlum)

Steve Ludlum képei ámulatba ejtőek, de a fotóihoz tartozó leírások szinte csak gyengítik a hatást. A New York-i World Trade Centerbe becsapódó második repülő okozta pusztítás elsöprő volt: a tűzgolyók, és a felhőkarcolókból áramló füst iszonyatos látványt nyújtott. Már ekkor aggódtak amiatt, hogy a tornyok összedőlhetnek, mely később meg is történt.

4. Cunami után (Arko Datta)

Az Indiai-óceánon bekövetkezett 2004-es cunamiról Arko Datta, a Reuters fotográfusa készítette a leghitelesebb képeket Tamil Naduban. A katasztrófa évében meg is nyerte a Sajtófotó kiállítást. Kathy Ryan, a The New York Times képszerkesztője úgy jellemezte Datta jelen fotóit, mint „festői, történelmi fontosságú és erős érzelmi hatású fényképet.“

Ezen a képen egy indiai nő egy halott családtagját gyászolja, akit a valaha látott természeti katasztrófák egyik legnagyobbika ölt meg.

3. Bhopal - Gáz tragédia 1984 (Pablo Bartholomew)

Pablo Bartholomew elismert indiai fotózsurnaliszta, aki lencsevégre kapta a bhopali tragédiát. Huszonhét év telt el India legnagyobb ipari katasztrófája óta, ami 558.125 embert sebesített meg és 15.000 halálos áldozatot követelt. A Union Carbid gyár Indiában (UCIL) nem tartotta be a biztonsági előírásokat, és elmulasztotta a karbantartási munkálatokat, ezért az elszabaduló mérgező gázok katasztrófához vezettek.

Pablo Bartholomew sietett, hogy dokumentálja a történteket. Miközben oda tartott, véletlenül vett észre egy férfit, aki épp egy gyermeket temetett el. A jelenetet egy másik nagynevű indiai fotós is megörökítette. Raghu Rai így nyilatkozott a katasztrófáról: „Ez a kép annyira megindító és olyan erőteljes, hogy tökéletesen le tudja írni az egész tragédiát.“

2. Az „Oroszlánszívű” megoperálása (Deanne Fitzmaurice)

A Pulitzer-díjas fotóriporter, Deanne Fitzmaurice 2005-ben nyerte el a nagy presztizsű díjat ezzel a fotósorozatával.

A képen megelevenedik a kilencéves iraki kisfiú története, aki életveszélyesen megsérült egy robbanás következtében a modern történelem legerőszakosabb konfliktusában, az iraki háborúban. A fiút egy amerikai kórházba szállították, és vagy tucatnyi életmentő műtétet hajtottak rajta végre. Bátorsága és élni akarása miatt ragadt rá a becenév: „Oroszlánszívű“ Saleh Khalaf.

1. Omayra Sanchez tragédiája (Frank Fourier)

Frank Fournier készített fotót Omayra Sanchezről, akit csapdába ejtett egy összedőlt épület. A kolumbiai Nevado del Ruiz vulkán kitörése 1985-ben hatalmas sárlavinát indított el, amely városokat pusztított el, és 25.000 ember halálát okozta.

Omayra háromnapi küzdelem után vesztette életét. Az ő halála felhívta a figyelmet a hivatalnokok lassú intézkedésére, hiába próbálták megmenteni az áldozatokat Kolumbia legborzalmasabb természeti csapása után. Frank Fournier nem sokkal halála előtt fényképezte le Omayrát. Haláltusáját több millió ember követte nyomon a tévéképernyőkön keresztül világszerte, ez később komoly etikai vitát robbantott ki.

vehir.hu
további cikkek
Vajon hogyan vesztettük el egymást? kultúra Vajon hogyan vesztettük el egymást? Hogy lehet az, hogy még akkor is egyedül vagyunk, amikor épp nem vagyunk egyedül?! 2024. december 30. 0:14 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. 2024. december 26. 12:42 Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.