Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

A Balaton közepén fognak harangozni

2008. július 17. 10:06
Jövő év márciusában, a pápától kapott megáldásának hetedik évfordulóján szólal majd meg először a Kézfogás harangja a Balaton kellős közepén, majd Keszthelytől Balatongyörökig 179 napon át más tóparti település harangja jelzi majd a delet. A kezdeményezés különlegessége, hogy a keszthelyi Helikon Múzeumban őrzött közadakozásból öntött harang kongását rögzítik, és hangfelvételről engedik majd ki az éterbe. Az ezt működtető szerkezet húsz méter magas és másfél tonnás, amit tíz méter mélyen az iszap alatti kőzetbe rögzítenek. Az elképzelések szerint a déli harangszót így a tavon a szerkezettől 7-8 kilométeres sugarú körön belül lehet majd hallani.

A vízből 10 méter magasan 3 gúla emelkedik majd ki. A mértani testek 90 centiméteres acélgyűrűben, úgynevezett körgyűrűben csatlakoznak egymáshoz, ezen helyezik el a Kézfogás Harangjának hófehérre festett mását. Fölötte 60 centiméteres átmérőjű gömbön radart és világítótestet helyeznek el. A szerkezetet úgy tervezték, hogy ellenálljon az időjárási viszontagságoknak, a tűző napsütésnek, vagy akár az óránként 120 kilométeres szélsebességnek is. Vértesaljai András, keszthelyi vállalkozó 2002-ben kezdeményezte a Kézfogás harangjának elkészítését, mely a Keszthely, Hévíz, Cserszegtomaj és Gyenesdiás – összefogásával valósult meg. Az öntés költségeit közadakozásból finanszírozták. Még az évben Márfi Gyula érsek vezetésével 100 fő zarándok Rómába kísérte a harangot, melyet II. János Pál pápa áldott meg.

A tervek szerint októberben avatnák fel a különleges műszert, melyhez a Balaton Fejlesztési Tanács is hozzájárul 10 millió forinttal. Márciustól pedig akár 179 településen is egyszerre kondulhat meg a balatoni harang.

Füssy Angéla

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.